18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Strefy mroku?

Nowe kolory stref zakażeń! Więcej restrykcji!

Wojciech Kozicki
22.01.2021  08:17
Nowe kolory stref zakażeń! Więcej restrykcji!
Nowe kolory stref zakażeń! Więcej restrykcji! Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Zakazy i obostrzenia w Polsce jak na razie zostają, bo koronawirus SARs-CoV-2 wciąż wygrywa. Tymczasem Unia Europejska ogłosiła, że wdrożona zostanie nowa strategia walki z epidemią. Czekają nas otwarte granice z ostrymi restrykcjami, koncerny farmaceutyczne mają dotrzymywać umów, a do tego pojawi się nowy kolor stref zakażeń. Szykuje się reżim sanitarny w Europie?

Ustalenia czwartkowego wideoszczytu UE nt. walki z pandemią COVID-19 to już pełnoprawna nowa strategia walki z epidemią czy raczej zapowiedź ostrego reżimu sanitarnego? Unijni przywódcy przez 4 godziny dyskutowali jak poradzić sobie z plagą z Wuhan. Ich pomysły zapewne nie wszystkim przypadną do gustu. Przykładowo, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, ogłosiła wprowadzenie "ciemnoczerwonych" stref zakażeń w UE tam, gdzie jest szczególnie wiele przypadków COVID-19.

Komisja Europejska - nowe restrykcje, granice i plany

Ursula von der Leyen chce, by osoby podróżujące ze stref ciemnoczerwonych  musiały wykonać testy na koronawirusa przed ich opuszczeniem. Obowiązkowa byłaby również kwarantanna po dotarciu do celu podróży. Co więcej, „podróże nieistotne byłyby mocno odradzane”.

Na szycie poruszono też kwestię koncernów farmaceutycznych, które nie dostarczają zamówionych ilości szczepionki. Aby rozwiązać problem, „zostaną podjęte środki”, ale nie doprecyzowano o jakie konkretnie chodzi rozwiązania. Jednocześnie von der Leyen mówiła, że za kilka miesięcy UE będzie miała więcej dawek szczepionki, niż może wykorzystać, więc podzielimy się nią z najbiedniejszymi krajami świata. To ciekawe, bo gdy Polska otrzymała zbyt małe  dostawy, nie mogła dokupić więcej...

Przywódcy chcą, żeby szczepienia zostały przyspieszone. W związku z tym zobowiązania dotyczące dostaw szczepionek, podjęte przez koncerny, muszą być dochowane. Przywódcy podkreślili, że szczepionki powinny być dystrybuowane w tym samym czasie – powiedział Belg i szef Rady Europejskiej Charles Michel. (Onet.pl)

Certyfikaty szczepień jak przepustki do wolności?

Michel zapewniał, że granice w Unii Europejskiej pozostaną otwarte, bo rynek musi działać. Nie wyklucza jednak dodatkowych restrykcji i ograniczeń. Dodatkowe środki bezpieczeństwa mają być na pewno wdrożone na zewnętrznych unijnych granicach. Wiadomo również, że Unia Europejska być może wprowadzi certyfikaty szczepień do celów medycznych.

Szczegółowa strategia walki z epidemią, w której zostaną uwzględnione nowe restrykcje i założenia, będzie ogłoszona wkrótce przez Komisję Europejską. Szczegóły mają zostać podobno przedyskutowane z krajami członkowskimi. Polska zapewne zgodzi się na ciemnoczerwone strefy, bo wiemy jak premier Morawiecki lubi kolory na mapie, czego przykładem są słynne CZARNE STREFY ZAKAŻEŃ w Polsce...

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze