18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lepiej uważać

Koniec z Moderną? Władze odradzają szczepień młodym osobom

09.11.2021  15:54
Moderna szkodzi młodym?
Moderna szkodzi młodym? Fot: Rafael C/Shutterstock

Najwyższy Urząd ds. Zdrowia radzi, by osoby poniżej 30 roku życia korzystały ze szczepionki Pfizera. Preparat Moderny może zwiększać w tej grupie ryzyko wystąpienia zapalenia osierdzia lub zapalenia mięśnia sercowego.

Francuskie władze medyczne podjęły decyzję o wydaniu nowych zaleceń po przeanalizowaniu badań udostępnionych przez Instytut Epi-Phare. Testy przeprowadzono na osobach w wieku od 12 do 50 lat, które trafiły do szpitali z powodu zapalenia osierdzia lub zapalenia mięśnia sercowego w okresie między 15 maja a 31 sierpnia.

Moderna zostanie wycofana?

HAS zaleca, by szczepionka przeciw COVID-19 Moderny, "której skuteczność wydawała się nieco lepsza" była stosowana przez osoby powyżej 30 roku życia. Decyzja ta związana jest z możliwością wystąpienia zapalenia osierdzia lub mięśnia sercowego u osób z tej grupy.

W populacji w wieku poniżej 30 lat ryzyko to wydaje się około pięć razy mniejsze w przypadku szczepionki Pfizer w porównaniu ze szczepieniem Moderna - poinformował urząd.

Zdaniem agencji ryzyko wystąpienia takich objawów jest "bardzo małe", jednak należy zachować ostrożność. Rekomendacje obejmują zarówno dawki podstawowe, jak i uzupełniające. Jeśli francuski resort zdrowia poprze wytyczne, Francja może dołączyć do kolejnych krajów europejskich, które zrezygnowały ze stosowania preparatu Moderny wśród młodych osób.