18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Mocne słowa

Korea Północna zaatakowała Ukrainę. "Kijów nie ma prawa"

15.07.2022  22:06
Korea Północna ostro uderzyła w Ukrainę
Korea Północna ostro uderzyła w Ukrainę Fot: STR/AFP/East News

Koreański resort spraw zagranicznych uważa, że Kijów nie ma prawa poruszać kwestii suwerenności. Tłumaczą to tym, że Ukraina dołączyła do "niesprawiedliwych i nielegalnych" działań Stanów Zjednoczonych, które naruszają suwerenność Korei Północnej.

Kilka dni temu władze Korei Północnej uznały niepodległość okupowanych przez Rosjan donbaskich republik ludowych. To spotkało się z szybką odpowiedzią Kijowa, który oskarżył reżim o próbę podważenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.

Korea uderza w Ukrainę

Do tej wypowiedzi nawiązało MSZ w Pjonhjangu, wytykając Ukraińcom współpracę z USA. Tym samym Koreańczycy podkreślili, że będą rozwijać przyjaźń z państwami, które szanują ich suwerenność.

Ukrainie brakuje uczciwości. Kijów nie ma prawa podnosić kwestii ingerencji w swoją suwerenność po przyłączeniu się do niesprawiedliwej, nielegalnej i wrogiej polityki USA. Będziemy nadal wzmacniać i rozwijać przyjaźń i współpracę ze wszystkimi krajami, które szanują naszą suwerenność i traktują nas przychylnie w oparciu o zasady suwerennej równości, nieingerencji w sprawy wewnętrzne i wzajemnego szacunku - napisano w oświadczeniu.

Pjongjang przyznaje, że może i opracowuje broń nuklearną oraz programy rakietowe, ale mają one służyć tylko i wyłącznie do "odstraszania". Koreańskie władze oskarżyły USA o prowadzenie "wrogiej polityki", polegającej na nakładaniu sankcji oraz współpracę militarną z Koreą Południową.

Czytaj także