18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Przełom

Znana od 100 lat szczepionka wybawi nas od koronawirusa?

31.03.2020  21:47
Znana od 100 lat szczepionka wybawi nas od koronawirusa?
Znana od 100 lat szczepionka wybawi nas od koronawirusa? Fot: Shutterstock

Koronawirus sprowadził blady strach na cały świat, ale pojawiają się pierwsze dobre wiadomości. Być może życie uratuje nam znana od 100 lat szczepionka. Stoimy u progu przełomowego odkrycia.

Koronawirus przeraża wszystkich. Nie tylko dlatego, że wywołał pandemię, ale również z tego powodu, że nie ma żadnego leku, który zwalczyłby zakażenie. Chory jest skazany na własne możliwości obronne organizmu.

Podczas gdy naukowcy na całym świecie rozpaczliwie szukają leku lub szczepionki na koronawirusa okazuje się, że być może życie uratuje nam szczepionka stosowana przeciwko innej chorobie. Preparat znany jest ludzkości już od 100 lat.

Koronawirus: szczepionka znana od 100 lat może zadziałać

W Australii rozpoczęły się testy preparatu Bacillus Calmette-Guerin. Jest to szczepionka stosowana przeciwko gruźlicy. Niektórzy lekarze twierdzą, że jej właściwości pomogą w batalii przeciwko koronawirusowi.

Preparat ten był kiedyś stosowany również jako element immunoterapii w leczeniu wczesnego stadium raka pęcherza. Jego wszechstronne właściwości mają pomóc w walce z COVID-19. Badania nad preparatem prowadzone są przez zespół zarządzany przez prof. Nigela Curtisa z Murdoch Children's Research Institute w Melbourne.

Naszym zdaniem ten preparat może wzmocnić układ odpornościowy i pomóc organizmowi walczyć z cała gamą infekcji o podłożu bakteryjnym i wirusowym w szerszy sposób

- tłumaczy prof. Nigel Curtis, specjalista chorób zakaźnych.

Australijczycy już przystępują do fazy testów na ludziach. W eksperymencie weźmie udział 4 tys. pracowników medycznych, którzy zgłosili się na ochotników. Wszyscy głęboko wierzą w powodzenie swojej misji.

Badanie będzie trwało pół roku. Trzymamy kciuki za to, by przekonania medyków okazały się słuszne. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej