18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Brzmi groźnie

Koronawirus niszczy mózg? Niepokojące doniesienia

23.11.2020  18:38
COVID-19 sieje spustoszenie także w móżgu
COVID-19 sieje spustoszenie także w móżgu Fot: diy13/Shutterstock

Wpływ COVID-19 na organizm człowieka jest o wiele większy, niż przewidywano. Poza dewastowaniem płuc wirus może atakować także mózg i serce. Na powikłania neurologiczne najbardziej narażeni są chorzy z cukrzycą i nadciśnieniem.

Badacze są zdumieni zdolnością nowego wirusa do atakowania mózgu. Nie jest pewne czy objawy neurologiczne są spowodowane samym wirusem, czy też stanem zapalnym, który on wywołuje.

Skutki COVID-19 wykraczają daleko poza klatkę piersiową. Chociaż powikłania w mózgu są rzadkie, są one coraz częściej zgłaszane i stanowią potencjalnie niszczycielską konsekwencję infekcji SARS-CoV-2 - stwierdził pracownik Katedry Radiologii w Penn Medicine, Colbey W. Freeman.

Udar mózgu po zakażeniu COVID-19

W celu lepszego poznania objawów neurologicznych COVID-19 naukowcy przebadali 1357 ochotników zakażonych koronawirusem. Część z pacjentów miała przeprowadzony magnetyczny rezonans mózgu.

Kilkunastu chorych wymagało podjęcia natychmiastowego leczenia. U 18 z nich doszło do udaru mózgu oraz kłopotów z drożnością naczyń krwionośnych. W trakcie badań trzech pacjentów zmarło.

Dolegliwości te mogą również wiązać się z cukrzycą lub nadciśnieniem. Połowa z 18 najciężej chorych cierpiała na jedną z tych przypadłości. Jak na razie nie jest pewne, w jakim stopniu COVID-19 wpływa na nasz mózg.

logo Tu się dzieje