18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kocie kłopoty

Koronawirus atakuje zwierzęta domowe. Potrzebne maseczki?

Bartłomiej Ciepielewski
04.12.2020  13:51
Koty powinny mieć się na baczności
Koty powinny mieć się na baczności Fot: Viacheslav Rubel/Shutterstock

Koronawirus może zostać przeniesiony na nasze zwierzęta domowe. Najbardziej podatne na infekcje są koty, natomiast u psów zaobserwowano dużo wyższą odporność. Na szczęście infekcjom nie towarzyszą objawy kliniczne.

Niemcy poinformowały o pierwszych zakażeniach koronawirusem wśród zwierząt domowych. Infekcję potwierdzono u psa i kota z Frankfurtu. Przebywały one z domownikami chorymi na COVID-19.

Szef instytutu wirusologicznego im. Friedricha Loefflera stwierdził, że nie jest on zaskoczony wynikiem badań. Pierwsze doniesienia o przenoszeniu wirusa na zwierzęta pojawiły się już wiosną. Do tej pory infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono u 70 zwierząt domowych. Większość stanowiły koty, natomiast 1/3 zachorowań dotyczyła psów.

Weterynarze apelują, by podczas walki z infekcją COVID-19 trzymać się na dystans także od zwierząt. Wirus może zaatakować drogi oddechowe naszych pupili i w skrajnych przypadkach doprowadzić do śmierci.

Czy koty mogą zarazić człowieka koronawirusem?

Eksperci negują możliwość przenoszenia wirusa ze zwierząt na domowników. Według naukowych doniesień koronawirus nawet po mutacji nie zagrozi właścicielom czworonogów.

Stale obserwowana jest natomiast ekspansja wirusa u dzikich zwierząt, które mogą być zagrożeniem także dla ludzi. Koty i psy wkrótce też założą maseczki?