18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

koronawirus jak hiszpanka

Kiedy skończy się pandemia? JEST PROGNOZA NAUKOWCÓW

Emilia Waszczuk
23.08.2020  12:26
Kiedy koniec pandemii? Koronawirus zostanie z nami długo
Kiedy koniec pandemii? Koronawirus zostanie z nami długo Fot: Robert Kneschke/shutterstock

Koronawirus na świecie, WHO podaje datę końca pandemii. Szef Światowej Organizacji Zdrowia przekazał OPTYMISTYCZNĄ prognozę i... porównał koronawirusa do hiszpanki. 

Koronawirus od niemal pół roku spędza Polakom sen z powiek. Mamy koniec sierpnia, pierwsze zakażenie w naszym kraju potwierdzono na początku marca, ale już wcześniej wszyscy wiedzieli o epidemii. Minęły pierwsze ciężkie miesiące, a eksperci ostrzegają, że może być dużo gorzej - nadciąga sezon grypowy.

Kiedy to wszystko się skończy? Świat czeka na szczepionkę i skuteczne leki. Jak na razie nie stworzono żadnej z tych rzeczy, a najbardziej optymistyczne prognozy dają nam jeszcze kilka miesięcy bez ochrony. Tymczasem ludzie coraz bardziej wierzą w spisek i brak wirusa. To może skończyć się tragicznie.

Kiedy koniec epidemii koronawirusa?

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus przedstawił bardzo optymistyczną (jego zdaniem) wersję wydarzeń. Serio, data zakończenia pandemii, którą podał, jest dość mało wiarygodna, ale możliwa do osiągnięcia. Kiedy zatem pozbędziemy się wielkiego, ogólnoświatowego problemu z koronawirusem SARS-COV-2? Szef WHO "ma nadzieję", że za dwa lata.

Tedros Adhanom Ghebreyesus porównał pandemię koronawirusa do pandemii grypy hiszpanki, która wybuchła w 1918 roku i trwała dwa lata. Tamten wirus roznosił się wolniej, ale i tak zdziesiątkował ludzkość. Ten nowy ogarnia świat z zawrotną prędkością, więc trudniej go okiełznać, jesteśmy za to bogatsi o zdobycze technologii.

Koronawirus przegra z naukowcami?

Już wiadomo, że poza poszukiwaniami leku i szczepionki, na świecie trwają też inne badania. Istnieje np. specjalny zespół, którego zadaniem jest identyfikowanie mutacji SARS-COV-2. Dzięki naukowcom będzie można wyprzedzić koronawirusa i przygotować się na jego zmiany.

Grypą hiszpanką w ciągu dwóch lat miało zakazić się około 500 milionów ludzi na całym świecie. Ile osób zabiła? Szacunki są różne - od 21-25 mln do nawet 50-100 mln osób. Tymczasem koronawirus, o którym dowiedzieliśmy się na przełomie grudnia 2019 i stycznia 2020, w osiem miesięcy dopadł już 23 437 428 osób (oficjalne statystyki) i zabił 813 367 ludzi. Skalę śmiertelności na chwilę obecną szacuje się na 3,47 proc.

Przeczytaj więcej
Komentarze