18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powiało grozą!

Koronawirus w mrożonkach. Szokujące odkrycie sanepidu

25.02.2021  14:49
Mrożonki mogą zawierać SARS-CoV-2
Mrożonki mogą zawierać SARS-CoV-2 Fot: Liliya Kandrashevich/Shutterstock

Chiński sanepid poinformował o odkryciu koronawirusa w opakowaniach mrożonek. Wbrew dotychczasowym doniesieniem, zamrożona żywność może stanowić poważne zagrożenie. Sprawą zajęła się WHO.

Światowa Organizacja Zdrowia bada raport opublikowany przez chiński sanepid. Trwające przez prawie rok śledztwo, wykazało, że mrożonki z Wuhan zawierają ślady genetyczne SARS-CoV-2.

Koronawirus w mrożonkach

Sprawa zaniepokoiła agencje zajmujące się badaniami bezpieczeństwa żywności. Do tej pory powszechnie uważano, że kupowane w sklepie mrożonki są wolne od koronawirusa, jednak głoszone przez ekspertów stanowisko może okazać się błędne.

Część uczonych zarzuca chińskim władzom próbę odsunięcia od siebie odpowiedzialności za wybuch pandemii. Badacze podchodzą z dystansem do opublikowanego, raportu, lecz jak twierdzą, jest to prawdopodobny scenariusz.

To ciekawe zagadnienie, czy zakażone i zamrożone zwierzęta mogły zarażać ludzi wirusem. To potencjalnie możliwe, więc musimy to zbadać - stwierdził Peter Ben Embarek z WHO.

Koronawirus może przetrwać w temperaturze sięgającej nawet minus 20 stopni Celsjusza. Jego rozwojowi sprzyjają zimne i wilgotne warunki.

Warto jednak zaznaczyć, że przypadki skażenia żywności SARS-CoV-2 są niezwykle rzadkie. Na 1,4 miliona zbadanych próbek, chiński sanepid wykrył zaledwie 4 przypadki obecności wirusa w mrożonkach.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze