18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

SARS-COV-2

Koronawirus zmutował? Zostaje w organizmie 1,5 miesiąca

01.04.2020  14:55
Koronawirus zmutował? Zostaje w organizmie 1,5 miesiąca
Koronawirus zmutował? Zostaje w organizmie 1,5 miesiąca Fot: Mongkolchon Akesin/shutterstock

Niepokojące doniesienia z Chin. U jednego z pacjentów zakażonych koronawirusem, patogen pozostawał w organizmie aż 49 dni. Objawy choroby były nietypowe.

Chińska służba zdrowia odnotowała skrajny przypadek zakażenia koronawirusem SARS-COV-2. Lekarze ze Szpitala nr 967 Chińskiej Armii i Generalnego Szpitala Chińskiej Armii mówią o pacjencie z w Wuhan, który  chorował aż 49 dni. Co więcej, nie towarzyszyły mu silne objawy jak duszności i bardzo wysoka gorączka.

Pacjent przez ponad 1,5 miesiąca miał zdolność zakażania innych. Objawy choroby były umiarkowane - gorączka występowała tylko od czasu do czasu, kaszel w ogóle go nie męczył.

Niepokojące ostrzeżenia

Przez cały okres choroby lekarze nie byli w stanie wyeliminować SARS-COV-2 z organizmu mężczyzny. Nie pomagały standardowe terapie, leki nie działały. Mężczyznę udało się wyleczyć dopiero przez podanie mu osocza wyzdrowiałych pacjentów.

Co to oznacza dla świata? Chińscy lekarze alarmują, że koronawirus mógł zmutować - pojawiła się jego łagodniejsza, ale dłużej utrzymująca się w organizmie, odporna na leczenie odmiana. Chińczycy ostrzegają dodatkowo: standardowa 14-dniowa kwarantanna może być zupełnie nieskuteczna w walce z patogenem - podaje chiński dziennik "South China Morning Post".

Koronawirus na świecie

Czytaj także
Przeczytaj więcej