Oceń
Wszystko wskazuje na to, że Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę i wybuchnie wojna w Europie. Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie. Kwatera Główna NATO podejmuje działania, które jednoznacznie wskazują na rychły wybuch konfliktu militarnego?
Wojna z Rosją wisi na włosku. USA wysyłają żołnierzy do Polski, a kolejne kraje wycofują dyplomatów z ukraińskich ambasad. W sprawie głos zabrał teraz szef litewskiego MSZ i poinformował, że "wybuch prawdziwej wojny między Rosją a Ukrainą jest prawdopodobny". Na tym jednak nie koniec, bo kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej. Szykują się do obrony Ukrainy, Polski i Rumunii?
Wojna NATO z Rosją? Kolejne kraje wysyłają okręty i samoloty
Jak podaje Polsat News, Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie, a do tego rozmieści na Litwie cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia misji NATO w regionie. Hiszpańskie okręty, które zasilą siły NATO. Hiszpanie rozważają też wysłanie myśliwców do Bułgarii, a Francuzi proponują wysłać wojska do Rumunii, by wzmocnić siły NATO. Holandia wysyła myśliwce F-35 oraz kręt i jednostki lądowe. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg chce również wysłać na Ukrainę amunicję i zaopatrzenie w celach obrony przed rosyjskim atakiem.
Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej – informuje Kwatera Główna NATO.
Polska nie pozostanie w ewentualnym konflikcie neutralna. Szef BBN zapowiedział, że rząd rozważa wysłanie broni na Ukrainę. Nie chciał jednak ujawnić ilu polskich żołnierzy znajduje się obecnie na Ukrainie.
Szacuje się, że Rosja zgromadziła już przy ukraińskiej granicy ok. 100 tysięcy żołnierzy, mających wywrzeć presję na Kijów i sojuszników Ukrainy. Prezydent Putin domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę, na co Sojusz na pewno się nie zgodzi. Rosja już zapowiedziała ewentualne kroki militarne.
Cieszę się, że członkowie Sojuszu wysyłają dodatkowe siły do NATO. NATO będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszego środowiska bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
Oceń artykuł
Tu się dzieje
