18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska zagrożona!

NATO wysyła wojsko. Wojna z Rosją?

Wojciech Kozicki
24.01.2022  13:59
NATO wysyła wojsko do Europy Wschodniej. Wojna z Rosją zaraz wybuchnie?
NATO wysyła wojsko do Europy Wschodniej. Wojna z Rosją zaraz wybuchnie? Fot: LUKASZ SZCZEPANSKI/REPORTER/East News

Wszystko wskazuje na to, że Rosja przeprowadzi inwazję na Ukrainę i wybuchnie wojna w Europie. Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie. Kwatera Główna NATO podejmuje działania, które jednoznacznie wskazują na rychły wybuch konfliktu militarnego?

Wojna z Rosją wisi na włosku. USA wysyłają żołnierzy do Polski, a kolejne kraje wycofują dyplomatów z ukraińskich ambasad. W sprawie głos zabrał teraz szef litewskiego MSZ i poinformował, że "wybuch prawdziwej wojny między Rosją a Ukrainą jest prawdopodobny". Na tym jednak nie koniec, bo kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej. Szykują się do obrony Ukrainy, Polski i Rumunii?

Wojna NATO z Rosją? Kolejne kraje wysyłają okręty i samoloty

Jak podaje Polsat News, Dania wysyła fregatę na Morze Bałtyckie, a do tego rozmieści na Litwie cztery myśliwce F-16 w celu wsparcia misji NATO w regionie. Hiszpańskie okręty, które zasilą siły NATO. Hiszpanie rozważają też  wysłanie myśliwców do Bułgarii, a Francuzi proponują wysłać  wojska do Rumunii, by wzmocnić siły NATO. Holandia wysyła  myśliwce F-35 oraz kręt i jednostki lądowe. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg chce również wysłać na Ukrainę amunicję i zaopatrzenie w celach obrony przed rosyjskim atakiem.

Kraje NATO wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do Europy Wschodniej, wzmacniając odstraszanie i obronę w miarę, jak Rosja kontynuuje rozbudowę wojsk na Ukrainie i wokół niej – informuje Kwatera Główna NATO.

Polska nie pozostanie w ewentualnym konflikcie neutralna. Szef BBN zapowiedział, że rząd rozważa wysłanie broni na Ukrainę. Nie chciał jednak ujawnić ilu polskich żołnierzy znajduje się obecnie na Ukrainie.

Szacuje się, że Rosja zgromadziła już przy ukraińskiej granicy ok. 100 tysięcy żołnierzy, mających wywrzeć presję na Kijów i sojuszników Ukrainy. Prezydent Putin domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę, na co Sojusz na pewno się nie zgodzi. Rosja już zapowiedziała ewentualne kroki militarne.

Cieszę się, że członkowie Sojuszu wysyłają dodatkowe siły do NATO. NATO będzie nadal podejmować wszelkie niezbędne środki w celu ochrony i obrony wszystkich sojuszników, w tym poprzez wzmacnianie wschodniej części Sojuszu. Zawsze będziemy reagować na każde pogorszenie naszego środowiska bezpieczeństwa, w tym poprzez wzmacnianie naszej zbiorowej obrony – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

logo Tu się dzieje