18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowy papież

Kto zastąpi papieża Franciszka? Padło nazwisko!

Wojciech Kozicki
03.07.2022  12:36
Węgierski arcybiskup kard. Peter Erdo zostanie nowym papieżem? To może być następca papieża Franciszka w Watykanie
Węgierski arcybiskup kard. Peter Erdo zostanie nowym papieżem? To może być następca papieża Franciszka w Watykanie Fot: TOMASZ ZUKOWSKI/East News

Papież Franciszek może lada koment abdykować – pojawiają się kolejne plotki i doniesienia. Kto go zastąpi? Padają już konkretne typy kto może zostać nowym papieżem. Często wymienia się nazwisko węgierskiego arcybiskupa Budapesztu kard. Petera Erdo.

Pontyfikat papież Franciszka nie będzie trwał wiecznie, tym bardziej, że pojawiają się doniesienia o możliwej abdykacji z powodu choroby Kto będzie nowym papieżem? Dziennikarze i watykaniści twierdzą, że następcą papieża będzie węgierski arcybiskup kard. Peter Erdo. Nie jest to młodzieniaszek, bo niedawno obchodził 70. urodziny.

Peter Erdo będzie nowym papieżem? Kim jest?

Media przypominają, że jego nazwisko w kontekście papiestwa pada już od poprzedniego konklawe, gdy na tronie piotrowym zasiadł Franciszek. Media związane z Kościołem widzą w nim nadzieją na ponowne zjednoczenie katolików. Często mówi o potrzebie wzmocnienia chrześcijańskiej Europy.

Tak samo było w przypadku argentyńskiego papieża - jego nazwisko pojawiało się w spekulacjach w 2005 roku, kiedy papieżem został Benedykt XVI – przypomina rmf24.pl.

Kardynał Peter Erdo znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów, choć akceptują go liberałowie. Biegle włada łaciną, włoskim, francuskim,  angielskim i węgierskim. Zasłynął krytykowaniem Viktora Orbana za "wykorzystywanie religii do zwracania ludzi przeciwko sobie" oraz popieraniem antyimigracyjnej polityki Węgier, ponieważ obawia się islamizacji. W latach 2006-2016 był przewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy. Do godności kardynała został wyniesiony przez Jana Pawła II. Był najmłodszym uczestnikiem konklawe po śmierci polskiego papieża.

Uchodzi za człowieka, który mógłby jako papież zjednoczyć silnie podzielony Kościół. Ponadto kardynał Erdő jest znany ze swojego zaangażowania na rzecz dialogu z prawosławiem, co w związku z obecną sytuacją polityczną jest szczególnie cenne – pisze PCh24.pl.
Czytaj także