18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa metoda

Kurz pomoże w walce z COVID-19? Zaskakujące doniesienia

15.04.2021  19:43
Kurz pokona koronawirusa?
Kurz pokona koronawirusa? Fot: Bacho/Shutterstock

Badacze z Ohio State University odkryli, że materiał genetyczny koronawirusa może przeleżeć w kurzu nawet przez miesiąc. Wbrew pozorom jest to dobra wiadomość, pozwalająca na monitorowanie rozwoju epidemii.

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Ohio State przebadali pomieszczenia, w których znajdowali się pacjenci chorzy na COVID-19. W uzbieranym kurzu wykryto materiał genetyczny koronawirusa. Co ciekawe, znalezione szczątki wirusa nie posiadały kolczastej otoczki, zatem nie mogły one zakazić człowieka.

Kurz pomoże pokonać koronawirusa?

Koronawirus występujący w kurzu został prawdopodobnie unieszkodliwiony dzięki preparatom, zawierającym w składzie chlor.

Nie byliśmy pewni, czy materiał genetyczny przetrwa. W kurzu jest wiele różnych organizmów i nie byliśmy pewni, czy w ogóle znajdziemy wirusowe RNA. Byliśmy zaskoczeni, gdy odkryliśmy, że samo RNA wydaje się trwać dość długo - poinformowała Nicole Renniger, jedna z autorek badania.

Obecnie do oceny tego, jak duża część miasta lub gminy zmaga się z COVID-19, wykorzystuje się badania ścieków. Naukowcy z Ohio State twierdzą, że wkrótce będzie to przeżytkiem, gdyż monitorowanie kurzu jest znacznie tańszą i prostszą metodą.

Ścieki są świetne dla dużej populacji, ale nie wszyscy wydalają wirusa z kałem i trzeba zbierać próbki ścieków. Ludzie i tak odkurzają pomieszczenia, więc kurz może być dobrym rozwiązaniem dla niektórych grup - poinformowała jedna z badaczek.

Materiał genetyczny wirusa wykryto w 97 procentach próbek pyłu oraz 55 procentach wymazów z powierzchni. Czyżby nastąpił przełomowy moment w monitorowaniu pandemii?

Czytaj także
Przeczytaj więcej