18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest wyrok sądu!

Popularny lek zabił kilkaset osób. Firma skazana

Wojciech Kozicki
30.03.2021  12:53
Lek na odchudzanie Mediator był zabójczy. Firma Laboratoires Servier skazana
Lek na odchudzanie Mediator był zabójczy. Firma Laboratoires Servier skazana Fot: Nigel R. Barklie / Rex Features/East News

Firma Laboratoires Servier SKAZANA. Sąd uznał, że koncern farmaceutyczny jest winny śmierci setek osób oraz wprowadzania w błąd klientów. Okazało się, że popularny lek na odchudzanie Mediator był niemalże narzędziem mordu. Szykują się gigantyczne odszkodowania.

Sąd zdecydował, że firma Laboratoires Servier jest winna setek zabójstw. Lek Mediator początkowo był opracowany jako lek przeciwko cukrzycy, a później przepisywano go jako środek na pohamowanie apetytu. Został wycofany w 2009 roku, czyli po dekadzie zgłaszania powikłań i problemów zdrowotnych. Sędzia Sylvie Daunis, odczytując sentencję wyroku przeciwko firmie, zwróciła uwagę, że firma była świadoma jakie negatywne skutki miało zażywanie Mediatora, ale celowo wprowadzała klientów w błąd.

Lek na odchudzanie - powikłania, śmierć, odszkodowania

Zgodnie z wyrok sądu, firma Laboratoires Servier jest winna zabójstw, wyrządzenia obrażeń ciała oraz poważnego celowego wprowadzania w błąd. Jean-Philippe Seta, który jest jedynym żyjącym członkiem zarządu firmy, został skazany na 4 lata więzienia w zawieszeniu. Poza tym, koncern farmaceutyczny ma zapłacić 2,7 mln euro grzywny. 

Nałożono również karę 303 tys. euro na Krajową Agencję Bezpieczeństwa Leków (ANSM) za "poważne zaniechania w prowadzeniu swojej misji polityki zdrowotnej". Media donoszą, że cywilne roszczenia 6,5 tys. poszkodowanych w tej sprawie opiewają na miliard euro. Koncern już wypłacił odszkodowania części ofiar leku oraz ich rodzinom.

Lek był na rynku przez 33 lata, używało go 5 mln osób. Francuskie ministerstwo zdrowia ocenia, że z powodu problemów z zastawkami serca wywołanych przez preparat zmarło co najmniej 500 osób – podaje Onet.pl.

Proces toczył się od września 2019 r. do lipca 2020 i pracowało przy nim 400 prawników. Firma Laboratoires Servier twierdziła, że jest niewinna i nigdy nie uważała leku Mediator za środek na odchudzanie.

logo Tu się dzieje