18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koszmarna sprawa

Lek na koronawirusa zwiększał jego śmiertelność. Dramat pacjentów

27.05.2020  20:55
Lek na koronawirusa zwiększał jego śmiertelność. Dramat pacjentów
Lek na koronawirusa zwiększał jego śmiertelność. Dramat pacjentów Fot: Vikentiy Elizarov/Shutterstock

Lek na koronawirusa mógł wpłynąć na zwiększenie śmiertelności COVID-19. Rząd go zakazuje, pacjenci są przerażeni. 

Lek na koronawirusa wpłynął na zwiększenie śmiertelności choroby? Takie głosy płyną z Francji, gdzie rząd zakazał stosowania hydroksychlorochiny w leczeniu COVID-19. Zalecono "ponowną ocenę stosunku korzyści do ryzyka dla tego leku w trwających badaniach", a Krajowa Agencja Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych poleciła ponadto, by zaprzestano w ogóle badań klinicznych z tym lekiem.

Lek na koronawirusa zwiększał śmiertelność COVID-19?!

Hydroksychlorochina jest specyfikiem o działaniu przeciwmalarycznym. We francuskich szpitalach była przepisywana pacjentom ciężko chorym z powodu koronawirusa. Prestiżowe pismo naukowe "The Lancet" również podważyło skuteczność tego specyfiku i wskazało na znaczy wzrost śmiertelności u pacjentów nim leczonych.

Prof. Didier Raoult, który był jednym z pierwszych lekarzy stosujących hydroksychlorochinę we Francji podczas walki z pandemią, szybko skomentował decyzję wydaną przez rząd. Był autentycznie oburzony. Jego zdaniem, badania zaprezentowane w piśmie "The Lancer" są "niechlujne".

Przeprowadziliśmy 13 tys. testów diagnostycznych metodą PCR u prawie 50 tys. pacjentów. Zdiagnozowaliśmy 5 tys. przypadków i wiele z nich zostało wyleczonych hydroksychlorochiną

- móił prof. Raoult.

Uczony planuje teraz opublikować własne badania, które powinny w jego ocenie udowodnić skuteczność leku. Ciężko stwierdzić, czyja w tej sprawie jest racja. Szkoda tylko, że na szali leży w tym wszystkim ludzkie życie.

Przeczytaj więcej
Komentarze