18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będzie strasznie!

Lekarz ostrzega przed COVID-20. To może być katastrofa

30.03.2021  15:41
COVID-20 podbija świat
COVID-20 podbija świat Fot: Alena Marchuk/Shutterstock

Norwerski lekarz Jørn Einar Rasmussen uważa, że koronawirus szalejący w całej Europie znacznie różni się od tego z 2019 roku. Jak twierdzi, choroba wywoływana przez nową mutację powinna nosić nazwę COVID-20, gdyż wiążą się z nią inne objawy, a także jest znacznie bardziej zaraźliwa i niebezpieczna.

Jørn Einar Rasmussen, ordynator szpitala w Drammen uważa, że brytyjska mutacja koronawirusa przyczynia się do znacznie gorszego przebiegu choroby. Dodatkowo nowy szczep atakuje nie tylko osoby starsze, ale także młodych w wieku od 30 do 40 roku życia.

Brytyjski wariant wirusa znacznie różni się od tego, który znaliśmy wcześniej. Zwykle wirus mutuje w ulepszoną wersję, aby przetrwać i dalej się rozprzestrzeniać. Ale czasami zmienia się w coś bardziej przerażającego tak jak ten brytyjski. Nazywam go COVID-20, ponieważ tak bardzo różni się od oryginalnej wersji - mówi norweski lekarz.

Norweski Instytut Zdrowia opublikował dane, z których wynika, że brytyjski koronawirus zwiększa 2,6 razy ryzyko hospitalizacji. Jego zaraźliwość w porównaniu do wirusa z 2019 roku jest o około 50 procent większa i wywołuje chorobę u znacznie młodszych osób.

COVID-20 podbija świat

Zmutowany koronawirus jest o wiele trudniejszy do opanowania, przez co w wielu krajach trzecia fala pandemii przewyższa, tą która zaatakowała Europę jesienią.

Jak informuje nowerski instytut badawczy, brytyjski koronawirus znacznie zwiększa ryzyko powikłań po przechorowaniu COVID-19. Badania z udziałem 2600 pacjentów wykazały, że po pół roku od wyzdrowienia, około 60 procent pacjentów nadal zmaga się z powikłaniami.

Badanie pokazuje, że ok. 60 procent pacjentów może cierpieć z powodu długotrwałych skutków wirusa, niezależnie od wieku i stopnia objawów podczas infekcji. Nie tylko ci, którzy byli pod respiratorem, ale także ci z łagodniejszą postacią choroby - stwierdził Jørn Einar Rasmussen.

Osoby młode, w wieku od 16 do 30 lat skarżą się na kłopoty z oddychaniem, pamięcią i koncentracją. Dolegliwości te towarzyszą ozdrowieńcom przez wiele miesięcy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze