18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koronawirus i dramat w szpitalach

Tej grupy pacjentów z COVID-19 nie będą ratować

Wojciech Kozicki
25.03.2020  18:41
Pandemia koronawirusa w Belgii  - osoby starsze nie trafią do szpitali z SARS-CoV-2
Pandemia koronawirusa w Belgii - osoby starsze nie trafią do szpitali z SARS-CoV-2 Fot: Facebook/Global Times

Pandemia koronawirusa to prawdziwy horror. Sytuacja We Włoszech i liczba zgonów mrożą krew w żyłach. W Hiszpanii robi się dramatycznie i lekarze zapowiedzieli, że nie będą ratować wszystkich pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Tymczasem Belgia również ogłosiła, że nie wszyscy chorzy na COVID-19 otrzymają pomoc medyczną w szpitalach. Dla wielu osób starszych to może oznaczać wyrok śmierci.

Leczenie koronawirusa w szpitalu nie dla wszystkich? Belgia podjęła decyzję i najwyraźniej przygotowuje się na kryzys jaki obecnie masakruje Włochy. W Hiszpanii już zdecydowano, że lekarze będą kierować się „wartością społeczną osoby” i nie będą ratować wszystkich. Podobny horror będzie rozgrywał się w Belgii?

Koronawirus i osoby starsze - lekarze będa wydawać "wyroki śmierci"?

Jak podaje Wirtualna Polska, według rozporządzenia belgijskiego Towarzystwa Gerontologii i Geriatrii, najsłabsi rezydenci przebywający w tamtejszych domach opieki nie będą hospitalizowani jeśli zachorują na COVID-19. Ma to zapewnić płynne działanie szpitali, gdy nadejdzie szczyt zachorowań w Belgii. Tamtejsze służby ostrzegają, że oddziały intensywnej terapii mogą nie poradzić sobie z ogromną liczbą chorych na SARS-CoV-2.

Chodzi konkretnie o grupę pacjentów najbardziej osłabionych, którzy mają najmniejsze szanse na przeżycie i którym można jedynie zapewnić opiekę paliatywną. Profesor Nele Van Den Noortgate ze Szpitala Uniwersyteckiego w Gandawie uważa, że ostatnie dni mogą spędzić w domach opieki, a trzymanie ich w szpitalach tylko po to by tam umarli, jest nieludzkie. Podkreśla, że tym samym mniej narażony na zakażenie będzie personel medyczny.

Osoby starsze i najsłabsze, które i tak nie przeżyją zakażenia koronawirusem, seniorzy, którym został mniej niż rok życia, np. cierpiący z powodu demencji, oraz pacjenci, którzy są utrzymywani przy życiu za pomocą aparatury, a ich szanse na przeżycie są znikome, nie trafią do szpitali - informuje Nele Van Den Noortgate. (kxan36news.com)

Jak na razie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa w Belgii wynosi 178 osób. Zakażonych jest ponad 4937 osób, a wyleczono 461 pacjentów.

Czytaj także