18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Kolejny atak

Letnia fala COVID-19 paraliżuje Europę. Wrócą restrykcje?

15.06.2021  13:23
Pandemia powraca do Europy
Pandemia powraca do Europy Fot: BELL KA PANG/Shutterstock

Eksperci ostrzegają, że indyjska mutacja koronawirusa wymyka się spod kontroli. Niebezpieczny wariant najmocniej dał się we znaki w Wielkiej Brytanii, jednakże wzrost zachorowań odnotowuje się w całej Europie. Część naukowców nie ukrywa, że przywrócenie obostrzeń będzie nieuniknione.

Jeszcze kilka tygodni temu Brytyjczycy świętowali pokonanie pandemii i zniesienie większości restrykcji. Wielka radość nie trwała zbyt długo, gdyż do kraju dotarła nowa, indyjska mutacja koronawirusa, która może atakować nawet osoby zaszczepione.

Letnia fala COVID-19 paraliżuje Wielką Brytanię

Każdego dnia władze Wielkiej Brytanii informują o kilku tysiącach nowych zakażeń koronawirusem. Za około 90 proc. z nich odpowiada wariant delta, który przybył do kraju z Indii.

Mimo że ponad 75 proc. obywateli otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki, to nowa mutacja rozwija się dość szybko, atakując nawet część zaszczepionych osób. Strach przed kolejnymi zakażeniami sprawił, że Boris Johnson przedłużył pandemiczne obostrzenia aż do 19 lipca.

Nadszedł czas, aby zwolnić pedał gazu, ponieważ zachowując ostrożność teraz, mamy szansę w ciągu najbliższych czterech tygodni uratować wiele tysięcy istnień ludzkich - poinformował premier UK.

Czarnymi prognozami na temat letniej fali COVID-19 podzielił się portal "Independent". W artykule dotyczącym wariantu delta opublikowano badania ekspertów Naukowej Grupy Doradczej, z których wynika, że przez okres wakacji zaraza doprowadzi do śmierci ponad 40 tysięcy osób.

Obecna sytuacja nie wpłynie na mecze Euro 2020. Półfinały i finał imprezy odbędzie się na Wembley.

Czytaj także
Przeczytaj więcej