18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wszystko zostało SKAŻONE?

Toksyczny pył spadł na miasto. "Bardzo trujące substancje"

Wojciech Kozicki
29.07.2021  19:57
Wybuch w Leverkusen. Skażenie i toksyczny pył nad miastem
Wybuch w Leverkusen. Skażenie i toksyczny pył nad miastem Fot: Tim Oelbermann/Xinhua News/East News

Mija kolejny dzień od pożaru i wybuchu w parku przemysłowym w niemieckim Leverkusen, ale okoliczni mieszkańcy wciąż są w niebezpieczeństwie. Niemieckie media informują, że na miasto spadła chmura toksycznego pyłu, która może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia.

Trwa groza w niemieckim Leverkusen po wybuchu zbiornika z rozpuszczalnikiem chlorowym w parku przemysłowym na terenie spalarni niebezpiecznych odpadów. Jak na razie potwierdzono, że zginęło co najmniej 5 osób, a 31 zostało rannych. To jednak nie koniec dramatu, ponieważ władze oskarżają mieszkańców miasta przed skażeniem środowiska. Wciąż nieznany jest chemiczny skład pyłu, który spadł na okolicę. Mieszkańcy donoszą o dziwnych kawałkach odpadów wielkości monet i oleistej substancji w ogrodach.

Wybuch w Leverkusen. Groźba skażenia i toksyczna chmura

Władze apelują do mieszkańców, by unikali kontaktu z osadem, który spadł z ogromnej czarnej chmury unoszącej się nad Leverkusen. Dr Doris Marko z Instytu Toksykologii i Chemii Spożywczej z Uniwersytetu Wiedeńskiego ostrzega, że mogą to być „bardzo trujące substancje” i nie wiadomo jakie wyrządzą szkody. Urząd ds. środowiska w Nadrenii Północnej-Westfalii wstępnie twierdzi, że okolicę pokryły dioksyny, związki PCB oraz furanu, ale muszą to potwierdzić wyniki badań.

Władze miasta Leverkusen apelują do mieszkańców o zachowanie ostrożności. Po wybuchu wydano alert, aby niezwłocznie pozamykać okna i unikać przebywania na zewnątrz. Władze podkreśliły, że dopóki śledczy nie poznają dokładnego składu chemicznego pyłu, nie powinno się spożywać żadnych owoców ani warzyw z ogrodów – podaje Polsat News.

Mieszkańcy Leverkusen i okolic nie mogą również korzystać z mebli ogrodowych i zewnętrznych basenów. Nie powinni ich nawet dotykać, ponieważ pokrywający je pył może mieć wysokie stężenie trujących związków. Zamknięto również place zabaw.

Buty należy zostawiać przed drzwiami wejściowymi. Jeżeli jest konieczność pracy przy roślinach na zewnątrz, należy używać rękawiczek – ostrzegają niemieckie władze. (Polsat News)

Czytaj także
Przeczytaj więcej