18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowe prawo

SENIORZY DOSTANĄ PIENIĄDZE ZA SZCZEPIENIE przeciw COVID-19

Emilia Waszczuk
13.10.2021  11:28
Pieniądze za szczepienie. Zapłacą seniorom za ochronę przeciw COVID-19
Pieniądze za szczepienie. Zapłacą seniorom za ochronę przeciw COVID-19 Fot: CGN089/Shutterstock

Pieniądze za szczepionkę? Oto nowy pomysł na przyciągnięcie obywateli do szczepień. Kolejny kraj przyjmuje kontrowersyjne prawo w obliczu walki z pandemią koronawirusa.

Czwarta fala pandemii w rozkwicie, kolejni ludzie zakażają się, a co gorsza, także umierają, a szczepienia wyhamowały. W Polsce nie jesteśmy w stanie od dłuższego czasu przekroczyć granicy wyszczepienia 20 milionów mieszkańców. Kto miał się zaszczepić, już to zrobił. Niewielki odsetek obywateli usłyszał przeciwwskazania od lekarzy, cała ogromna reszta woli wierzyć w antynaukowe doniesienia z Facebooka, niż pozbyć się zagrożenia.

Problem ze szczepieniami mają jednak nie tylko Polacy. We Włoszech od piątku w życie wejdzie prawo, które odbierze antyszczepionkowcom wynagrodzenia za pracę. Dostaną wybór - pracujesz za darmo, albo przyjmujesz szczepionkę. Możesz się też oczywiście zwolnić, ale innej posady nie znajdziesz, bo nowe przepisy obejmą każdy możliwy zakład pracy w kraju.

Pieniądze za szczepienie przeciw COVID-19

Jeszcze inny sposób na przyciągnięcie ludzi do szczepień znaleźli Litwini. Wymyślili, że zapłacą opornym, jednak nie wszystkim. Najbardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i śmierć są seniorzy. To ich więc objąć mają nowe przepisy. Ustawę w tej sprawie w ostatni poniedziałek przyjął - w trybie pilnym - parlament w Wilnie. Nowe prawo zakłada, że każda osoba powyżej 75 roku życia, która zaszczepiła się lub zaszczepi między wrześniem a grudniem tego roku, dostanie 100 euro. Dodatkowy wymóg to przyjęcie dawki przypominającej do kwietnia 2022 roku.

Projekt wywołał oczywiście wiele kontrowersji, opozycja grzmiała, że jest dyskryminujący i demoralizujący Nawet premier Litwy Ingrida Szimonyte nie była zachwycona, jednak wybrała mniejsze zło.

Jeśli to uratuje więcej istnień ludzkich i ochroni więcej osób i ich bliskich, to państwo powinno zapłacić tę cenę

- powiedziała szefowa rządu.

Na Litwie mieszka około 270 tysięcy osób powyżej 75 roku życia, z czego aż jedna trzecia nie przyjęła szczepionki przeciw COVID-19. Szacuje się, że nowe prawo kosztować będzie skarb państwa nawet 27 milionów euro.

Czytaj także
Przeczytaj więcej