18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czy to Al-Kaida?

Dziennikarz porwany przez terrorystów. Przesłał dramatyczne wideo

Wojciech Kozicki
05.05.2021  15:11
Francuski dziennikarz porwany w Mali. Nowe informacje
Francuski dziennikarz porwany w Mali. Nowe informacje Fot: Planeta.pl

Francuski dziennikarz Olivier Dubois porwany przez terrorystów w Mali. W krótkim wideo błagał o pomoc i ujawnił, że jest w rękach dżihadystów powiązanych z Al-Kaidą. w jaki sposób Francja ma zamiar uratować porwanego dziennikarza?

Francuski dziennikarz i korespondent Olivier Dubois porwany w Mali przez islamskich terrorystów. W krótkim wideo błaga o pomoc i apeluje do władz Francji, by zrobiły wszystko co mogą, aby uwolnić go z rąk z porywaczy.

Francuski dziennikarz porwany w Mali. Nowe informacje

Jak podaje DW.com, francuskie MSZ w środę oficjalnie potwierdziło zaginięcie 46-letniego dziennikarza w Mali. Zapewnia również, że jest w stałym kontakcie z władzami tego kraju i wdrożono już odpowiednie procedury. O jak najszybsze uwolnienie dziennikarza z rąk terrorystów do francuskich władze apeluje międzynarodowa organizacja Reporters Without Borders (RSF)

To doświadczony dziennikarz, zazwyczaj pracujący dla  Le Point Afrique i Liberation. Wiedział, że ten region Mali jest bardzo niebezpieczny – powiedział Christophe Deloire z RSF.

Media podają, że Dubois nie wrócił do hotelu po lunchu 8 kwietnia. Okazało się również, co potwierdził Christophe Deloire, że o porwaniu wiedziano już wcześniej, ale nie podano tego do wiadomości publicznej, by nie zagrozić ewentualnym działaniom służb.

Nazywam się Olivier Dubois, jestem Francuzem, jestem dziennikarzem. Porwali mnie 8 kwietnia w Gao. Proszę przyjaciół, rodzinę i władze Francji, by mnie uwolnić – powiedział porwany dziennikarz w krótkim nagraniu. (DW.com)

Co się dzieje w Mali? Zamach stanu i terroryści

Jak informują media, w Mali sytuacja jest niespokojna od 2012 roku, gdy malijskie wojsko przeprowadziło zamach stanu przeciw prezydentowi Amadou Toumani Touré. W regionie aktywni są islamscy bojownicy i ekstremiści, podsycający lokalne konflikty etniczne. PAP przypomina, że od 2012 roku tysiące ludzi zginęło w Mali, a setki tysięcy uciekło z domów. Porwania zdarzają się często i niejednokrotnie kończą się śmiercią osoby porwanej.

logo Tu się dzieje