18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zabójczy wirus z Afryki

Małpia ospa atakuje Europę. Czeka nas epidemia?

Wojciech Kozicki
04.12.2019  18:49
Małpia ospa w Europie - objawy bywają mylące, może wybuchnąć epidemia
Małpia ospa w Europie - objawy bywają mylące, może wybuchnąć epidemia Fot: Facebook

Czeka nas kolejna epidemia w Europie? To już potwierdzone, na Starym Kontynencie znów pojawiła się zabójcza choroba z Afryki – małpia ospa. Ta infekcja, podobna do ospy prawdziwej, może dokonać masakry?

Koronanawirus i pandemia COVID-19 to obecnie nie jedyne zagrożenie epidemilogiczne na świecie. Wirus małpiej ospy został niedawno wykryty w Londynie. Zdiagnozowano go u pacjenta, który wrócił z Nigerii do Wielkiej Brytanii. Początkowo pojawiły się nawet obawy, że do Europy zawitała ponownie ospa prawdziwa. Chory trafił do Guy’s and St Thomas’ NHS Foundation Trust.

Małpia ospa w Europie

Nie ujawniono tożsamości i płci pacjenta. Służby uspokajają jednak, że wirus nie przenosi się łatwo między ludźmi drogą kropelkową, a ryzyko wybuchu epidemii określono jako niskie. Theguardian.com donosi jednak, że Public Health England (PHE) stara się odnaleźć wszystkich, z którymi kontakt miała zarażona osoba. Służbom szczególnie zależy na odszukaniu i zbadaniu pasażerów samolotu z Nigerii do Wielkiej Brytanii.

Brytyjskie media podają, że w 2018 roku również odnotowano przypadek małpiej ospy w Wielkiej Brytanii. Zarażonym okazał się Nigeryjczyk, który przyleciał do Kornwalii. Może się to wiązać z epidemię tego wirusa w Nigerii w 2017 roku.

Objawy ospy

Objawy ospy prawdziwej są bardzo podobne do tych, które daje małpia ospa. Pojawiają się charakterystyczna wysypka, bóle głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i silne zmęczenie. Zdrowie.radiozet.pl podaje, że pacjent dochodzi do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale bez odpowiedniego leczenia u ok. 10 proc. zarażonych może dochodzić do powikłań, a nawet śmierci.  Zdrowie.tvn.pl informuje, że chociaż u ludzi małpia ospa może mieć bardzo ciężki przebieg, obecnie odsetek zgonów spowodowanych zakażeniem zmniejszył się do zaledwie 1,5% populacji.

Zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi; wirus u ludzi może również być przenoszony drogą kropelkową (zakażenie sporadycznie może być przenoszone z człowieka na człowieka). Do zachorowań u ludzi dochodzi bardzo rzadko, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie choroba występuje endemicznie (w 2018 r. potwierdzono 14 zachorowań w Republice Środkowoafrykańskiej, w 2017 r. 88 zachorowań w Kongo, ponad 100 w Nigerii; w Demokratycznej Republice Konga od lat 70. XX wieku każdego roku wśród ludności miejscowej raportuje się kilkaset zachorowań) – opisuje małpią ospę medycynatropikalna.pl.

Czytaj także
Przeczytaj więcej