18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa pandemia?

Małpia ospa powraca. Kolejni ludzie zakażeni

Wojciech Kozicki
21.07.2021  19:31
Małpia ospa atakuje w USA. Czy odzwierzęcy wirus stanowi globalne zagrożenie epidemiczne?
Małpia ospa atakuje w USA. Czy odzwierzęcy wirus stanowi globalne zagrożenie epidemiczne? Fot: KFP/REPORTER/East News

Na świecie wciąż trwa pandemia koronawirusa, a COVID-19 zabija jak szalony. Tymczasem na horyzoncie pojawiło się nowe epidemiczne zagrożenie – MAŁPIA OSPA.  Wirus dostał już do Europy, a teraz setki osób są monitorowanew USA pod kątem zarażenia.

Koronawirus to nie jedyny problem i zagrożenie. Małpia ospa dotarła już do Europy, a teraz zamierza najwyraźniej uderzyć w USA. Ostatni przypadek tego wirusa odnotowano tam co prawda w 2003 roku, ale obecnie ponad 200 osób jest tam monitorowanych pod kątem narażenia na zakażenie małpią ospą.

Małpia ospa powraca. Czy grozi nam nowa pandemia?

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom biją na alarm, ponieważ 8 lipca pewien Amerykanin wrócił z Nigerii, a już 15 lipca znalazł się w szpitalu w Dallas. Została u niego zdiagnozowana u niego małpia ospa. Co gorsza, ustalono, że mężczyzna miał kontakt z wieloma osobami, w tym z pasażerami samolotów z Lagos do Atlanty i z Atlanty do Dallas. Ta grupa liczy ponad 200 osób w 27 stanach.

Objawy ospy prawdziwej są bardzo podobne do tych, które daje małpia ospa. Pojawiają się charakterystyczna wysypka, bóle głowy, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i silne zmęczenie. Zdrowie.radiozet.pl podaje, że pacjent dochodzi do zdrowia w ciągu kilku tygodni, ale bez odpowiedniego leczenia u ok. 10 proc. zarażonych może dochodzić do powikłań, a nawet śmierci. Zdrowie.tvn.pl informuje, że chociaż u ludzi małpia ospa może mieć bardzo ciężki przebieg, obecnie odsetek zgonów spowodowanych zakażeniem zmniejszył się do zaledwie 1,5% populacji.

Zakaźna choroba odzwierzęca wywoływana przez wirusa z rodzaju Orthopoxvirus, należącego do rodziny Poxviridae. Rezerwuarem i źródłem zakażenia dla ludzi są głównie gryzonie (zwłaszcza wiewiórki), rzadziej małpy. Do zakażenia dochodzi najczęściej w wyniku pogryzienia lub bezpośredniego kontaktu z zakażonymi zwierzętami, ich krwią lub płynami ustrojowymi; wirus u ludzi może również być przenoszony drogą kropelkową (zakażenie sporadycznie może być przenoszone z człowieka na człowieka). Do zachorowań u ludzi dochodzi bardzo rzadko, zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie choroba występuje endemicznie (w 2018 r. potwierdzono 14 zachorowań w Republice Środkowoafrykańskiej, w 2017 r. 88 zachorowań w Kongo, ponad 100 w Nigerii; w Demokratycznej Republice Konga od lat 70. XX wieku każdego roku wśród ludności miejscowej raportuje się kilkaset zachorowań) – opisuje małpią ospę medycynatropikalna.pl.