18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jak mamy jeść?

Maseczki przy wigilijnym stole. Nowe zalecenia

18.12.2020  20:55
Wigilia maseczkowa
Wigilia maseczkowa Fot: Yuganov Konstantin/Shutterstock

Takich świąt jak w tym roku jeszcze nigdy nie doświadczyliśmy. Nałożone restrykcje sprawią, że spędzimy je w kameralnym gronie. Zdaniem WHO, aby w trakcie spotkań zapewnić dostateczne bezpieczeństwo, powinniśmy mieć założone maseczki.

Świąteczne restrykcje wprowadzane są w krajach na całym świecie. Rządzący za wszelką cenę chcą zapobiec zgromadzeniom przy świątecznym stole, gdyż mogłyby one doprowadzić do lawiny zakażeń. Polskie obostrzenia mówią o maksymalnie pięciu gościach podczas rodzinnego przyjęcia.

WHO zaleca noszenie maseczek podczas świąt

Całkowity zakaz świątecznych spotkań jest niemożliwy do zrealizowania. WHO postanowiło zatem opublikować rekomendacje, które mają zwiększyć bezpieczeństwo podczas przyjęć.

Spotkania bożonarodzeniowe powinny odbywać się na zewnątrz, jeśli to możliwe, a uczestnicy powinni nosić maseczki i zachowywać fizyczny dystans - poinformowało WHO.

Możliwość legalnej odmowy pocałunków powitalnych ze wszystkimi ciociami i wujkami wydaje się obiecująca, jednak spożywanie wigilijnego śledzika w maseczce na twarzy może być kłopotliwe. Zimą niemożliwe jest również zorganizowanie świąt pod chmurką.

Eksperci dodają, że podczas rodzinnych spotkań w pomieszczeniach zamkniętych należy zadać o dobrą wentylację oraz zachować bezpieczny dystans.