18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niespodziewane zagrożenie

Nosząc maseczki możemy stracić zęby. Stomatolodzy alarmują

Bartłomiej Ciepielewski
12.12.2020  14:54
Możemy stracić zęby
Możemy stracić zęby Fot: Phanie/EAST NEWS

Głównym celem wprowadzonego nakazu noszenia maseczek jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Długotrwałe zakrywanie nosa i ust może jednak zaszkodzić naszemu zdrowiu. Namnażająca się w zasłoniętej jamie ustnej flora bakteryjna powoli niszczy nasze uzębienie.

Stomatolodzy nowe zjawisko dotykające coraz większej liczby pacjentów nazwali "mask mouth". Jest to zbiór schorzeń jamy ustnej, spowodowany wielogodzinnym noszeniem maseczek ochronnych.

Ze względu na obecność maseczki, mamy tendencję do oddychania nie przez nos, ale przez usta. Wówczas wzmaga się suchość w jamie ustnej, co z kolei sprzyja zmianom flory bakteryjnej i namnażaniu się patogenów, odpowiedzialnych za m.in. choroby zębów lub dziąseł - poinformowała lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia Paradontozy Periodent w Warszawie.

Maseczki zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych dziąseł, nieświeżego oddechu, a także próchnicy. "Mask mouth" może dotyczyć nawet co drugiego pacjenta w gabinecie stomatologicznym.

Jak chronić się przed skutkami noszenia maseczek?

Ryzyko chorób jamy ustnej zmniejsza regularna wymiana maseczek jednorazowych oraz częste pranie tych, wykonanych z materiału. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniej wilgoci w ustach, poprzez częste uzupełnianie płynów.

Obowiązek noszenia maseczek może z nami jeszcze zostać na wiele miesięcy. Niezwykle ważne jest zatem regularne odwiedzanie gabinetów dentystycznych.

Czytaj także