18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uważajcie!

Mężczyzna ulepił bałwana na Białorusi. Teraz trafi za kratki

Bartłomiej Ciepielewski
07.01.2021  17:01
Ulepienie bałwana grozi aresztem
Ulepienie bałwana grozi aresztem Fot: Andrzej Zbraniecki/East News

Mieszkaniec jednej z białoruskich miejscowości może trafić za kratki za ulepienie bałwana. Śnieżna postać na jego podwórku do złudzenia przypominała Alaksandra Łukaszenkę. Mężczyznę oskarżono o zorganizowanie niezgodnej z prawem politycznej pikiety.

Lepienie bałwanów na Białorusi nie jest w pełni legalne. Zdaniem władz, śnieżne postacie mogą być wykorzystywane do działań politycznych.

Mężczyzna na Białorusi ulepił nielegalnego bałwana

Według relacji Biełsat, w białoruskiej miejscowości ulepiono niezgodnego z prawem bałwana. Mężczyzna odpowiedzialny za stworzenie śnieżnego człowieka doczepił postaci wąsy, na głowę założył wiadro, oraz dodał napis "Niech żyje Białoruś".

"Życzliwi" sąsiedzi sprawę błyskawicznie zgłosili na milicję. Jednak zanim na miejsce przybyli funkcjonariusze, bałwan zdążył się roztopić. Twórcy politycznego bałwana grozi grzywna lub 15 dni aresztu.

Autor śnieżnej postaci nie przyznaje się do winy. Zdaniem mężczyzny karę za polityczną pikietę powinien ponieść bałwan, a nie jego twórca. W związku z incydentem służby mundurowe sporządziły raport, a sprawa została skierowana do sądu.

Podobna sytuacja miała miejsce dwa lata temu. Wtedy mandatem została ukarana Julia Niczyporuk, która za pośrednictwem śnieżnej postaci postanowiła zamanifestować swój sprzeciw wobec budowy brzeskiej fabryki akumulatorów. Białoruskie bałwany nie mają lekko…

Czytaj także
Przeczytaj więcej