18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Idzie fala!

Minister ostrzega: Zbliża się TWINDEMIA! Szczepienia najważniejsze

24.10.2022  11:57
Nadchodzi twindemia!
Nadchodzi twindemia! Fot: Prostock-studio/Shutterstock

Niemiecki minister zdrowia ostrzega, że ta zima będzie wyjątkowo groźna! Świat zmierzy się z dwoma epidemiami jednocześnie – chodzi o COVID-19 oraz grypę. Szczególnie ważne będą aktualne szczepienia.

Jak podaje portal gazeta.pl, berliński instytut im. Roberta Kocha podał dane dotyczące zachorowań na grypę. Od końca września liczba cierpiących na tę chorobę znacznie wzrosła.

Obserwujemy, że wirusy układu oddechowego, w tym wirusy grypy, obecnie są w stanie rozprzestrzeniać się wśród populacji w sposób w dużej mierze niekontrolowany

- powiedział Ralf Dürrwald z Instytutu im. Roberta Kocha.

Zbliża się podwójna pandemia

Wzrasta liczba osób chorych na choroby układu oddechowego w Niemczech, narażone są szczególnie osoby starsze. Chodzi nie tylko o koronawirusa COVID-19, lecz także o grypę. Dlatego Karl Lauterbach, niemiecki minister zdrowia ostrzega przed połączoną pandemią grypy i covidu, czyli twindemią (ang. twin – bliźniak). Minister nie jest jednak w stanie ocenić, jak ciężki będzie ten okres. Dużo zależy od rozwoju koronawirusa – od tego, który wariant będzie dominował.

Prognozy dotyczące grypy są na ogół trudne. Przebieg sezonu grypowego zależy od wielu różnych czynników

- napisał Karl Lauterbach.

Kluczowe są szczepienia

Ważnym czynnikiem przy walce z twindemią będzie wskaźnik szczepień, a ten jest w Niemczech niestety wciąż niski – tylko 47 proc. osób powyżej 60. roku życia jest w tym kraju zaszczepionych.

Wysoki wskaźnik szczepień jest ważny, aby zapobiec ciężkim przebiegom grypy i uniknąć dodatkowego obciążenia systemu opieki zdrowotnej

powiedziała Sabine Wicker, wiceszefowa Stałej Komisji ds. Szczepień w Niemczech.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca. Bądź na bieżąco! Polub naszą stronę na 

.

Czytaj także