18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Piekło na ziemi

Monstrualny wybuch wulkanu! Miasta pogrzebane pod popiołem

26.03.2021  21:51
Wybuch wulkanu w Gwatemali
Wybuch wulkanu w Gwatemali Fot: Wead etna/Shutterstock

Monstrualny wybuch wulkanu miał miejsce w Ameryce Środkowej. Okoliczne miasta zostały żywcem pogrzebane pod warstwą zalegającego popiołu. Takich scen rodem z horroru nie widzieliśmy już dawno. To przypomina człowiekowi, jaką potęgą dysponuje otaczająca nas natura.

Monstrualny wybuch wulkanu w Ameryce Środkowej! Boleśnie dał o sobie znać leżący w Gwatemali stożek Pacaya. Niespodziewane dla wszystkich okolicznych mieszkańców doszło do przerażającej erupcji wulkanu, która sprawiła, że okoliczne regiony zasypał gęsty pył. Wybuch odczuli na własnej skórze m.in. mieszkańcy stolicy kraju. Żywioł nie ma litości.

Ameryka Środkowa jest bardzo aktywnym sejsmicznie regionem. Niestety, kiedy żywioł chce zaatakować - żadna siła nie jest w stanie go powstrzymać. Pacaya dawał czasem o sobie znać, ale do ostatniej chwili wszyscy łudzili się, że wulkan nie wybuchnie.

Monsturalny wybuch wulkanu w Ameryce Środkowej

W ostatnich dniach stożek bezlitośnie wyrzucił w powietrze gęstą chmurę popiołu, dymu i pyłu wulkanicznego. Do tego przyłączył się silny wiatr, który sprawił, że rozproszone zostały one na obszarze nawet 50 km od centrum wybuchu  - zasypana jest m.in. stolica kraju.

Pacaya wzbudzał respekt samym swoim rozmiarem. Wulkan z Gwatemali ma wysokość aż 2569 m n.p.m. i leży na terenie parku narodowego „Volcano Pacaya and Laguna de Calderas”. W promieniu 30 km od stożka żyje ponad dwa miliony osób, w tym mieszkańcy stolicy państwa. To sprawia, że wulkan jest wyjątkowo niebezpieczny dla wszystkich w jego otoczeniu. Trudno nam sobie wyobrazić, jak żyje się w bliskości takiego zagrożenia.

Zanieczyszczenia, które wydobyły się z niego wraz z wybuchem, pokryły ulice, domy, a także pola uprawne. Wdychanie tych oparów i pyłu jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, dlatego lokalne władze apelują do mieszkańców, by Ci w miarę możliwości pozostawali w swoich domach. Z Pacayi wydobywała się również wrząca lawa, dlatego wydano zakaz dla mieszkańców względem zbliżania się do pulsującej ogniem góry.