18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Houston, nie ma problemu

NASA uratowała Ziemię! Uderzyła w pędzącą asteroidę

27.09.2022  11:36
NASA uderzyła w asteroidę
NASA uderzyła w asteroidę Fot: Vadim Sadovski/Shutterstock

NASA z sukcesem zakończyła pierwszą w historii misję obrony planetarnej. Sonda uderzyła w planetoidę Dimorphos, aby zmienić jej trajektorię. Dimorphos nie zagrażał Ziemi – misja DART była pierwszą próbą wpłynięcia na ruch ciała niebieskiego, żeby w przyszłości być w stanie niwelować ewentualne zagrożenia.

We wtorek 27 września sonda NASA uderzyła w planetoidę Dimorphos. Misja pod pseudonimem DART miała na celu sprawdzić zdolność ludzkości do zmiany trajektorii lotu zagrażających ludzkości obiektów kosmicznych. Ta planetoida do nich jednak nie należała i była tylko przedmiotem testu.

Skomplikowana, długotrwała operacja

Sonda była niewielka, wielkości samochodu, natomiast planetoida miała średnicę bliską 160 metrów. Zderzenie nastąpiło 11 mln kilometrów od Ziemi o 1 w nocy czasu polskiego. Dla perspektywy, Księżyc znajduje się od Ziemi w odległości około 385 tys. kilometrów.

Sonda DART wystartowała już 24 listopada 2021 roku i została wyniesiona przez rakietę należącą do firmy SpaceX, Falcon 9. DART testował przy okazji nowy silnik jonowy NASA NEXT-C, który wykorzystuje energię słoneczną.

Na oczach całego świata

Wydarzenie była transmitowane na żywo na kanałach NASA, dzięki zamontowanej na sondzie kamerze. Przesyłała ona jednak tylko jedną klatkę na sekundę i miała 38-sekundowe opóźnienie. Jak na odległość 11 mln kilometrów, jest to i tak niesamowite osiągnięcie. Na nagraniu możemy zobaczyć zbliżającą się planetoidę aż do chwili uderzenia – wtedy sygnał się urwał.

To wielki skok ludzkości w imię obrony planetarnej – powiedział przedstawiciel NASA

Generalnie musimy uspokoić – obecnie nie znamy żadnych ciał niebieskich, które stanowią dla Ziemi bezpośrednie zagrożenie, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Agencje kosmiczne jednak wciąż obserwują kosmos, bo wiele z obiektów wciąż nie zostało zbadanych i nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się asteroida zdolna do zniszczenia naszej planety. A jeśli mamy wyciągnąć jedną lekcję z amerykańskiego filmu dokumentalnego „Armageddon” z Bruce’m Willisem, to to, że musimy być w ciągłej gotowości.