18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Śmiertelnie niebezpieczny owad sieje spustoszenie

Nadchodzą mordercze szerszenie. Kiedy dotrą do Polski?

26.05.2020  10:45
Nadchodzą mordercze szerszenie. Kiedy dotrą do Polski?
Nadchodzą mordercze szerszenie. Kiedy dotrą do Polski? Fot: shutterstock.com

Szerszeń Vespa mandarinia, czyli największy gatunek szerszenia na świecie, zaatakował w Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy na razie nie zdołali go jednak zlokalizować.

Według "The New York Times" to fatalna wiadomość dla ludzi, ale przede wszystkim pszczelarzy. Istnieje bowiem ryzyko, że owad może się przedostać też do Europy - nasze pszczoły nie są bowiem gotowe na rywalizację z morderczymi szerszeniami Vespa mandarinia.

Szerszeń-morderca nadchodzi

Wspomniana publikacja na swoich łamach opisała historię pszczelarza Teda McFalla, który w listopadzie 2019 roku znalazł pod swoimi pasiekami tysiące martwych pszczół. Kilka mil dalej podobny problem dotknął także innych hodowców pszczół.

Od wydarzeń minęło już ponad 6 miesięcy, a etymolodzy prowadzą poszukiwania Vespa mandarinia. Na razie się im jednak nie powodzi. Problem polega też na tym, że zwierzę jest niebezpieczne nie tylko dla pszczół, ale także ludzi, którzy nie są nawet uczuleni na ukąszenia szerszeni. 

Vespa mandarinia występuje naturalnie w Azji - m.in. w Indiach, Chinach, Tajlandii, Wietnamie oraz w Japonii. Nie wiadomo, w jaki sposób przedostał się on do USA.

Jego żądło potrafi mierzyć ponad pół centymetra - może osiągnąć nawet 6 mm. Najgorsze jest to, że dzięki niemu potrafi się bez problemu przebić przez stroje ochronne pszczelarzy. Chociaż gatunek naturalnie nie jest nastawiony agresywnie przeciwko ludziom, to w samej Japonii od użądleń Vespa mandarinia ginie rocznie około 50 osób.

Według ekspertów z National Geographic, na razie nie ma ryzyka przybycia szerszenia Vespa mandarinia do Europy. Istnieje jednak szansa, że Amerykanom nie uda się odszukać kolonii tego gatunku - wtedy prawdopodobieństwo przybycia szerszeni na nasz kontynent się znacząco zwiększy.

Eksperci podkreślają, że w przypadku takiego scenariusza, osiedliłby się on na południu Europy. Mało prawdopodobne, by gatunek miał trafić do Polski. 

Przeczytaj więcej
Komentarze