18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Robi się gorąco

Nadchodzi III wojna światowa? Rosja gromadzi wojsko na granicy

31.03.2021  19:06
Rosjanie chcą wojny?
Rosjanie chcą wojny? Fot: Leonid Chepchugov/Shutterstock

Szef ukraińskich sił zbrojnych alarmuje o niepokojących działaniach Kremla. W pobliże Ukrainy przerzucani są uzbrojeni po zęby, rosyjscy żołnierze. Według nieoficjalnych doniesień liczebność armii stacjonującej na zachodniej granicy Rosji wzrośnie nawet dwukrotnie.

Ukraiński generał Rusłan Chomczak podczas nadzwyczajnej sesji parlamentu poinformował o agresywnej polityce rosyjskiego rządu. Obecnie pod rosyjsko-ukraińską granicą znajduje się 28 batalionowych grup taktycznych dowodzonych przez Rosjan.

Rosyjskie siły zbrojne stopniowo zwiększają swoją obecność w pobliżu granic Ukrainy na północy, wschodzie i na południu, mianowicie w obwodach briańskim i woroneskim, a także na Krymie - poinformował dowódca.

Pretekstem do przerzucania tak dużej liczby żołnierzy na granicę są ćwiczenia bojowe "Zapad 2021". Jednak zdaniem strony ukraińskiej w rzeczywistości mogą to być przygotowania do przejęcia wschodnich obszarów Ukrainy.

Rosjanie zaatakują Ukrainę?

Niepokojący wzrost liczby stacjonujących wojsk odnotowano także na Krymie oraz w Donbasie. Od 2014 roku rosyjska obecność wojskowa na Półwyspie Krymskim wzrosła do niespełna 33 tysięcy żołnierzy.

NATO wraz z krajami zachodnimi oskarżają Rosjan o wysyłanie separatystom wojsk oraz ciężkiej broni w celu przejęcia Donbasu. Moskiewskie władze stanowczo protestują, zapewniając, że wysyłają rebeliantom jedynie niezbędne wsparcie humanitarne i polityczne.

Czytaj także
Przeczytaj więcej