18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Oby tak dalej!

Wielki sukces ukraińskiej armii. Okupanci uciekają z Trościańca

27.03.2022  11:37
Rosjanie wycofali się z Trościańca
Rosjanie wycofali się z Trościańca Fot: Rex Features/East News

Sytuacja Ukrainy nadal jest trudna, szczególnie na południu kraju, lecz przybywa też sukcesów. W niedzielę władze poinformowały o kolejnym, prawdopodobnie najważniejszym do tej pory zwycięstwie. Rosyjscy okupanci wycofali się z Trościańca na północy Ukrainy.

Agencja Ukrinform poinformowała o odbiciu Trościańca przez ukraińskie wojsko. Rosjanie przed wycofaniem się zaminowali tamtejszy szpital. Sytuacja w mieście jest dramatyczna.

Widzieliśmy olbrzymie zniszczenia. Widzieliśmy dziesiątki spalonych pojazdów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Zauważalny jest całkowity brak jakiejkolwiek komunikacji, prądu i wody (…) Sytuacja jest straszna. W ostatnich dniach szpital znajdował się pod ostrzałem. Został też zaminowany - poinformował Taras Sawczenko, wiceszef władz obwodowych.

Do przejętego miasta dotarł już konwój humanitarny z jedzeniem, lekarstwami i produktami higienicznymi. Wcześniej Rosjanie nikogo tam nie wpuszczali.

Rosjanie zaminowali szpital

Trościaniec został przejęty przez rosyjskich najeźdźców na początku marca. Miejscowość ta służyła Rosjanom za "rodzaj kwatery głównej". Pojawiało się też wiele informacji świadczących o tym, że tamtejsi mieszkańcy są szykanowani, a nawet mordowani przez putinowskich żołnierzy.

Rosjanie chodzą od domu do domu, wyprowadzają ludzi z piwnic, zmuszają ich do siedzenia w nocy na ulicy - informował Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administrcji Państwowej.

Obecnie saperzy zajmują się odminowaniem szpitala w Trościańu. Zdaniem ukraińskich dziennikarzy odbicie tego miasta to "prawdopodobnie najważniejszy dotąd sukces ukraińskiej kontrofensywy".