18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nietoperz czy Bill Gates?

Naukowcy już wiedzą, skąd pochodzi koronawirus! Przełomowe odkrycie

16.10.2021  13:38
Nietoperze zaraziły człowieka?
Nietoperze zaraziły człowieka? Fot: Motionographer/Shutterstock

Naukowcy przebadali koronawirusy, wykryte u nietoperzy. Badania dowodzą, że są one bardzo podobne do odpowiedzialnego za pandemię SARS-CoV-2. Nowe odkrycie może całkowicie odmienić debatę na temat pochodzenia zarazy.

Latem ubiegłego roku grupa badaczy wybrała się do lasów w północnej części Laosu, by przebadać nietoperze pod kątem obecności u nich koronawirusów. Do schwytania zwierząt wykorzystano sieci oraz płócienne pułapki.

Naukowcy pobrali od nietoperzy próbki moczu, śliny i kału. Okazało się, że kilka z nich zawiera koronawirusy z tak zwanym molekularnym "haczykiem" umożliwiającym zakażenie człowieka. Zebrane przez badaczy dane wskazują na to, że zaraza mogła zaatakować ludzi za pośrednictwem zwierząt.

Koronawirus nie powstał w laboratorium?

Badanie uważane przed naukowców za "przełomowe" ujrzało światło dzienne dopiero w zeszłym miesiącu. Teraz raport czeka na publikację w czasopiśmie naukowym. Co ciekawe, badacze twierdzą, że podobne wirusy zarażają ludzi od wieków, powodując małe, sezonowe epidemie.

Jak zauważa "NYT" nowe odkrycie może znacząco odmienić debatę dotyczącą pochodzenia COVID-19. Teoria zakładająca, że tego typu wirus nie mógł powstać w środowisku naturalnym, staje się nieaktualna.

Czytaj także