Zaskakujące!

Naukowcy odkryli, co zwiększa ryzyko zgonu na COVID-19

02.03.2021  17:25
Nieprawidłowy poziom sodu może pogorszyć przebieg COVID-19
Nieprawidłowy poziom sodu może pogorszyć przebieg COVID-19 Fot: Horth Rasur/Shutterstock

Najnowsze badania wykazały, że nieprawidłowy poziom sodu u chorych na COVID-19 przyczynia się do trudności z oddychaniem, a nawet śmierci. Przełomowe odkrycie może pomóc w podejmowaniu decyzji o leczeniu.

Badanie przeprowadzone na brytyjskim uniwersytecie College London potwierdza, że pacjenci chorzy na COVID-19, u których stwierdzono zbyt niski poziom sodu, są bardziej narażeni na podłączenie do respiratora. Natomiast podwyższony poziom tego pierwiastka w organizmie, znacząco zwiększa śmiertelność choroby.

Pomiary stężenia sodu we krwi mogą więc informować lekarzy o tym, którzy pacjenci z COVID-19 mają wyjątkowo duże ryzyko pogorszenia stanu zdrowia i śmierci. Poziom tego pierwiastka powinien być ważnym elementem przy podejmowaniu decyzji, czy chora osoba wymaga przyjęcia do szpitala oraz czy powinna być monitorowania na oddziale intensywnej terapii - stwierdził autor badania, dr Ploutarchos Tzoulis.

Autor badania zaznacza, że badanie stężenia sodu jest działaniem prostym oraz stosunkowo niedrogim.

Sód zwiększa ryzyko zgonu na COVID-19

W badaniu dr Tzoulisa wzięło udział 488 dorosłych osób, chorujących na COVID-19. Średnia wieku 277 mężczyzn oraz 211 kobiet wyniosła 68 lat.

Prawie 32 procent pacjentów, u których stwierdzono zbyt niski poziom sodu, wymagało podłączenia do aparatury wspomagającej oddychanie.

Niepokojące dane zebrano od pacjentów, którzy zmagali się z podwyższonym poziomem sodu podczas choroby. W przypadku 56 proc. tych pacjentów COVID-19 okazał się zabójczy. Śmiertelność u pacjentów o unormowanym poziomie sodu wyniosła 21 proc.

Warto zaznaczyć, że do wysokiego stężenia sodu przyczynia się między zbyt mała ilość spożywanej wody. Podczas walki z koronawirusem niezwykle istotne jest utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu.

Czytaj także