18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czeka nas pogrom?

Naukowcy szukają nosiciela choroby X. Może ona zabić miliony

Bartłomiej Ciepielewski
11.03.2021  17:16
Trwają poszukiwania nosiciela "choroby X"
Trwają poszukiwania nosiciela "choroby X" Fot: FLPA/Hugh Clark/EAST NEWS

Pandemia koronawirusa to drobnostka w porównaniu z chorobą, która już niebawem może zaatakować ludzkość. Naukowcy rozpoczęli poszukiwania "zwierzęcia X", mogącego przenosić na ludzi niezwykle śmiercionośnego wirusa.

Od 2018 roku WHO ostrzega przed niezwykle groźną "chorobą X". Jak na razie niewiele wiadomo o tajemniczym schorzeniu. Jednak badacze ostrzegają, że wirus istnieje i za jakiś czas podobnie jak koronawirus, przeniesie się na człowieka. Według zapowiadanych prognoz „superwirus” może zabić nawet 75 milionów ludzi.

"Zwierzę X" poszukiwane przez naukowców

Pandemia koronawirusa może być treningiem przed niebywale groźną zarazą. WHO twierdzi, że każdego roku około miliard zachorowań na różnego rodzaju choroby spowodowany jest przez zwierzęta. Według obliczeń "The Sun" na Ziemi jest 827 000 wirusów, które teoretycznie mogą zarazić człowieka i wywołać pandemię.

Ogromne zagrożenie stanowią azjatyckie i afrykańskie targowiska, na których pojawia się wiele dzikich zwierząt. Poza spekulacjami dotyczącymi nietoperza z Wuhan warto dodać, że za wybuch epidemii eboli obwinia się rynek, na którym sprzedawano mięso małp.

W zasadzie każdy gatunek może być źródłem. Prawdopodobieństwo jest wyższe w przypadku grup, w których jest więcej gatunków, takich jak szczury i nietoperze. Ostatecznie jednak wszystko zależy od zdolności adaptacyjnych konkretnego gatunku - twierdzi dr Josef Settle z instytutu badawczego Helmholtz Centre.

Dużym zagrożeniem są również ptaki, o czym można było przekonać się podczas epidemii ptasiej grypy. Zwierzęta te dzięki pokonywaniu dużych odległości mogą rozprzestrzeniać groźne patogeny po całym świecie.