18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Koniec kariery!

Były prezydent skazany. Trafi do więzienia

01.03.2021  15:40
Były prezydent skazany. Trafi do więzienia
Były prezydent skazany. Trafi do więzienia Fot: Planeta.pl

W poniedziałek sąd skazał byłego prezydenta, Nikolasa Sarkozy'ego na rok więzienia. Polityk został oskarżony o korupcję i nadużycia.

Trybunał Karny w Paryżu ogłosił wyrok w sprawie Nicolasa Sarkozego. Prezydent Francji w latach 2007-2012 został skazany na rok pozbawienia wolności, natomiast pozostałe dwa lata są karą w zawieszeniu.

Nicolas Sarkozy trafi do więzienia

Na ławie oskarżonych oprócz byłego prezydenta zasiadł jego prawnik oraz sędzia. Otrzymali oni podobny wymiar kary.

Francuscy sędziowie oskarżyli Sarkozy'ego o próbę skorumpowania Gilberta Aziberta, sędziego sądu kasacyjnego. Drugi zarzut dotyczył próby wyłudzania poufnych informacji na temat śledztwa dotyczącego nieprawidłowości finansowych w jego partii. Były prezydent za te czyny oferował łapówkę w postaci dobrze płatnej posady doradcy prawnego.

Jeszcze do niedawna Sarkozy zaręczał, że nie ma nic wspólnego z korupcją. Jednak po przeanalizowaniu nagrać z lat 2013-2014 okazało się, że ma on sporo za uszami. Do przeprowadzania czarnych interesów wykorzystywał pseudonim - Paul Bismuth.

Werdykt ogłoszony przez sędziów najprawdopodobniej zniweczy ambitne plany Sarkozy'ego dotyczące powrotu do francuskiej polityki. Ogłoszony wyrok został przyjęty w ciszy, bez udzielania żadnych wywiadów. Zdaniem francuskich dziennikarzy, Nicolas Sarkozy planuje złożenie odwołania od poniedziałkowego wyroku.

logo Tu się dzieje