18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Propaganda

"OPERACJA POKOJOWA w Ukrainie". Tak uczą w rosyjskich szkołach

28.02.2022  18:29
Rosja: Dzieci będą się uczyć o "operacji pokojowej"
Rosja: Dzieci będą się uczyć o "operacji pokojowej" Fot: Syda Productions/Shutterstock

Propaganda Kremla nie zatrzymuje się w czasie trwającego konfliktu nawet na minutę. Rosyjskie szkoły dostały zalecenie, jak uczyć o aktualnych wydarzeniach.

Nie "wojna" a "operacja pokojowa" - tak o aktualnych wydarzeniach w Ukrainie uczyć się będą rosyjskie dzieci. Kreml dla o to, by już najmłodsi obywatele państwa rosyjskiego wyrastali w błędnym przekonaniu o otaczającym ich świecie.

W obecnej, wojennej rzeczywistości do szkół w co najmniej kilku regionach Rosji rozesłano zalecenia, jak należy prowadzić lekcje na temat wojny na Ukrainie. Nauczyciele mają tłumaczyć uczniom, że tak naprawdę nie ma żadnego konfliktu, tylko "operacja pokojowa".

Rosja: Dzieci będą się uczyć o "operacji pokojowej"

Podczas gdy w Ukrainie od wybuchu bomb giną dzieci, rosyjscy najmłodsi nie mają nawet szansy na poznanie prawdy. Już w szkołach bardzo mocno fałszowany jest obraz rzeczywistości. Nie wspominamy nawet o rosyjskich mediach.

Zdjęcia materiałów rozpowszechnianych w obwodzie tomskim opublikował na swoim Telegramie dziennikarz Andriej Serafimow. Inny kanał z kolei upublicznił kopie tych samych tekstów dystrybuowanych w regionie moskiewskim. Portal Meduza donosi, że podobne materiały są w obwodzie kałuskim. Według instrukcji nauczyciele mają np. tłumaczyć, że "istnieją siły nienawidzące Rosji, które teraz robią wszystko, by rozpętać wojnę".

Nauczyciele mają mówić uczniom, że "zagraniczni zwierzchnicy" polecili Ukrainie zwyciężyć z Rosją za wszelką cenę, wręcz "walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca". Może mieć do związek z putinowską narracją, według której to państwa NATO stanowią zagrożenie dla Rosji, a nie odwrotnie.