18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

wieści z Moskwy

Nie żyje Michaił Gorbaczow, były prezydent ZSRR

31.08.2022  06:40
Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat

We wtorek w Moskwie zmarł pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow. Polityk miał 91 lat.

Michaił Gorbaczow nie żyje. Rosyjski polityk, były prezydent ZSRR zmarł w wieku 91 lat. Informację agencji TASS przekazał Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

Michaił Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po długotrwałej i ciężkiej chorobie

- czytamy w komunikacie.

Informację o śmierci polityka przekazała także agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media.

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow w ostatnim czasie poważnie chorował. Na początku lipca trafił do szpitala, w pierwszych komunikatach zapewniano jednak, że czuje się dobrze i nic mu nie zagraża. Rosyjskie media donoszą, że mężczyzna miał problemy z nerkami i cukrzycę.

Jak na razie nie podano jeszcze, kiedy odbędzie się pogrzeb legendarnego polityka. Wiadomo jednak, że zostanie pochowany na cmentarzu Nowodziewiczy w Moskwie, gdzie w 1999 roku spoczęła jego żona.

Kim był Michaił Gorbaczow?

Michaił Gorbaczow urodził się we wsi Priwolnoje 2 marca 1931 roku. Od 1985 do 1991 roku zajmował stanowisko sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego, w latach 1990-1991 był jedynym prezydentem ZSRR.
To on rozpoczął tzw. "pierestrojkę" czyli trwającą od 1985 do 1991 roku próbę reform ZSRR. W 1990 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

logo Tu się dzieje