18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Żegnamy geniusza

Nie żyje legenda! Świat pogrążony w żałobie

19.09.2022  12:02
Nie żyje Saul Kripke
Nie żyje Saul Kripke Fot: Martyn Jandula/Shutterstock

Saul Kripke był jednym z najbardziej wpływowych filozofów XX wieku. Jego wykłady i teksty odmieniły oblicze logiki i filozofii języka, szczególnie wydana w 1970 roku transkrypcja wykładu w Princeton, o nazwie "Nazywanie a konieczność". Zmarł 15 września.

W momencie śmierci Saul Kripke był profesorem filozofii i informatyki w CUNY Graduate Center. W latach 1977-1988 był profesorem filozofii na Uniwersytecie Princeton, a wcześniej pracował m.in. na Uniwersytecie Harwarda, prowadził gościnne wykłady na MIT, Oksfordzie, Uniwersytecie Kalifornijskim, czy Cornell. Nagle zachorował, po czym zmarł 15 września, lecz nieznana jest dokładna przyczyna śmierci. Saul Kripke miał 81 lat.

W 1977 roku New York Times pisał o tym amerykańskim filozofie w ten sposób: Potencjał Kripkego, jego kontrowersyjne poglądy i pozycja rodzącego się geniusza w światowej filozofii analitycznej sprawiły, że jest człowiekiem, który wzbudza podziw i ekscytację wśród filozofów. (…) Zjawisko kultu jest samo w sobie niezwykłe, ponieważ filozofowie jako grupa mają tak wielkie ego, że poprawiają Arystotelesa, jak uczniaka, i mają tak zdrowy sceptycyzm, że wątpią w istnienie takich rzeczy jak nazwy własne. (…) [M]imo to Kripke jest znany z tego, że wnosi do swoich zakręconych konklawe atmosferę wczesnego koncertu Beatlesów.

Pionier filozofii analitycznej

Najbardziej znany jest ze swojego wpływu na filozofię analityczną, wprowadzając m.in. koncepcję sztywnych desygnatorów i rozwijając badania nad semantyką logiki modalnej. Jego sposób nauczania i aura, którą wokół siebie roztaczał, sprawiły, że stał się gwiazdą współczesnej filozofii.

Urodzony w Nebrasce w 1940 roku, zmarł kilka dni temu – 15 września 2022. Wśród wielu jego wyróżnień znajduje się Nagroda Schocka w dziedzinie logiki i filozofii, przyznana w 2001 r. przez Szwedzką Akademię Nauk.