18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Odeszła legenda

Nie żyje Stephen Wilhite. To on stworzył obrazki GIF

24.03.2022  11:49
Zmarł twórca GIF. Nie żyje Stephen Wilhite
Zmarł twórca GIF. Nie żyje Stephen Wilhite Fot: Bartosz KRUPA/East News

Śmieszne lub smutne GIF-y? Nie wyobrażamy sobie bez nich internetu oraz mediów społecznościowych. Kto jest ich twórcą? Ten format animowanych obrazków wymyślił Stephen Wilhite. Niestety, mamy smutną wiadomość – ojciec i twórca GIF nie żyje. Odeszła legenda.

Zmarł Stephen Wilhite. Chociaż nie każdy wie kim był, to każdy z nas w internecie korzysta z jego wynalazku. To OJCIEC GIF! Niestety, twórca animowanych obrazków nie żyje. Przekazano informację, że poniósł śmierć w wyniku zakażenia koronawirusem. Odszedł w swoim domu w Ohio, co potwierdziła jego żona Kathaleen na łamach serwisu The Verge.

Nie żyje Stephen Wilhite. Stworzył format GIF

Komputer Świat przypomina, że Wilhite pracował nad GIF w latach 80. zeszłego wieku, gdy był zatrudniony w CompuServe. Był jednym z najważniejszych twórców tego formatu, który w mediach społecznościowych stał się popularnym środkiem wyrażania emocji. Firma wprowadziła format pod koniec tej samej dekady i określono go wówczas jako sposób na dystrybucję "wysokiej jakości grafiki o wysokiej rozdzielczości".

Wilhite zmarł w zeszłym tygodniu w wyniku powikłań po zachorowaniu na COVID-19, co potwierdziła jego żona Kathaleen. W oficjalnym nekrologu twórcy GIF znalazły się następujące słowa: mimo wszystkich swoich osiągnięć pozostał bardzo pokornym, życzliwym i dobrym człowiekiem – podaje Komputer Świat.

Co ciekawe, Stephen Wilhite uważał, że wymowa stworzonego przez niego formatu GIF, która została powszechnie przyjęta, jest błędna. Zgodnie z jego intencjami powinniśmy mówić "dżif".

Stephen Wilhite był szefem zespołu, który dla firmy CompuServe pracował nad formatem zapisu grafiki z bezstratną kompresją. Rezultatem prac zespołu okazał się udostępniony w 1987 roku format GIF (Graphics Interchange Format) – pisze portal Dobreprogramy.pl.

logo Tu się dzieje