18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niestety...

NIE ŻYJE PIERWSZY PREZYDENT UKRAINY. Smutne doniesienia

10.05.2022  20:36
Nie żyje Łeonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy
Nie żyje Łeonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy Fot: boomkee2532/Shutterstock

We wtorek zmarł pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Łeonid Krawczuk. Były polityk zmagał się z ciężką chorobą. Odszedł w wieku 88 lat.

Informację o śmierci Łeonida Krawczuka przekazała ukraińska agencja UNIAN. Doniesienia te potwierdziła już także rodzina byłego prezydenta.

Krawczuk w latach 1990-1991 był przewodniczącym SRR oraz Rady Najwyższej Ukrainy. Następnie wygrał wybory prezydenckie, zostając tym samym pierwszym prezydentem po rozpadzie ZSRR. Funkcję głowy państwa sprawował w latach 1991-1994, następnie jego miejsce zajął Łeonid Kuczma.

Łeonid Krawczuk nie żyje

W 1991 roku Łeonid Krawczuk spotkał się z Borysem Jelcynem i Stanisławem Szuszkiewiczem w Białowieży. Politycy podpisali tam umowę o rozwiązaniu Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz utworzeniu Wspólnoty Niepodległych Państw. To właśnie to porozumienie zapewniło niepodległość Ukrainie i Białorusi.

W 2001 roku były prezydent został mianowany "Bohaterem Ukrainy". Jest to najwyższy w tym kraju tytuł honorowy, powiązany z Orderem "Złota Gwiazda" i Orderem Państwa.