18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

niespodziewana śmierć

Prezydent Burundi nie żyje. Kraj w żałobie

09.06.2020  18:08
Nie żyje prezydent Burundi
Nie żyje prezydent Burundi Fot: ASSOCIATED PRESS/East News

Tragiczne informacje z Burundi. W wieku 56 lat niespodziewanie zmarł tamtejszy prezydent Pierre Nkurunziza.

Burundi w żałobie. Nie żyje prezydent tego afrykańskiego kraju. Pierre Nkurunziza w nocy z niedzieli na poniedziałek trafił do szpitala z powodu problemów z sercem. W poniedziałek jego stan się pogorszył.

Rząd Republiki Burundi ogłasza z wielkim smutkiem nieoczekiwaną śmierć jego Ekscelencji Pierre'a Nkurunzizy, Prezydenta Burundi

- podano w rządowym oświadczeniu.

Pierre Nkurunziza był prezydentem Burundi od 2005 roku. Jego kadencja miała zakończyć się w sierpniu. Wybory nowego prezydenta odbyły się już miesiąc temu - Nkurunzizę zastąpić ma emerytowany generał Evariste Ndayishimiye.

Kontrowersje

W czasie rządów prezydenta Nkurunzizy, w Burundi udało się przywrócić względny pokój po trwającej 12 lat wojnie domowej. 10 lat temu pojawiły się jednak nowe niepokoje - kontrkandydaci Nkurunzizy zbojkotowali wybory, zarzucając rządowi i prezydentowi fałszerstwo. Nkurunziza był w nich jedynym kandydatem - zdobył 91,62 procent głosów.

W 2015 Nkuruziza wbrew konstytucji po raz trzeci wziął udział w wyborach. W kraju wybuchły krwawe zamieszki i protesty. Zginęło ponad 1200 osób.

Przeczytaj więcej
Komentarze