18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

WTF?

NIEMCY DALI CIAŁA. Ich broń dla Ukrainy zapleśniała

Emilia Waszczuk
04.03.2022  13:56
Niemcy chcieli dać Ukrainie bezużyteczną, zapleśniałą broń. Serio?!
Niemcy chcieli dać Ukrainie bezużyteczną, zapleśniałą broń. Serio?! Fot: SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Halo Niemcy, to żart?! der Spiegel ujawni: ogromna część obiecanej przez rząd Ukrainie broni nie nadaje się do użytku.

Miało być porządne doposażenie, jest klapa. Niemcy po początkowym ociąganiu się, postanowili dołączyć do innych państw i wesprzeć Ukrainę w potrzebie. Rosja Zaatakowała bogu ducha winnych Ukraińców i ostrzeliwuje oraz najeżdża ich ojczyznę już dziewiąty dzień z rzędu. Bez pomocy innych państw Ukraina nie dałaby rady.

Na szczęście władze wielu krajów na świecie oraz NATO czy Unia Europejska zdecydowały o pomocy i ślą Ukraińcom sprzęt. Podobną decyzję podjęli też Niemcy. Tyle że mocno im coś nie wyszło.

Broń od Niemców zapleśniała

Niemcy zadeklarowali przekazanie Ukrainie m.in. 2700 przeciwlotniczych pocisków rakietowych typu "Strela". Teraz okazuje się, że duża cześć obiecanej broni nie nadaje się do użytku. "Der Spiegel" donosi, że broń jest przestarzała, produkcji radzieckiej, pochodzi jeszcze z zapasów narodowej Armii Ludowej Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Co najmniej 700 z obiecanych 2700 pocisków jest bezużyteczna.

"Spiegel" donosi, że Niemcy wycofali z użytku obiecaną Ukrainie broń już w 2014 roku. Od tego czasu pociski leżą pozamykane w drewnianych skrzyniach w magazynie Bundeswehra. Pleśni jest tak dużo i jest tak toksyczna, że do składu żołnierze wchodzić mogą jedynie w specjalnych ubraniach ochronnych.

Co na to władze Niemiec? Ministerstwo Obrony twierdzi, że Bundeswehra sprawdza sprzęt i przed wysyłką oceni, czy ten nadaje się do użytku. A tak w ogóle, to Federalna Rada Bezpieczeństwa nie podjęła jeszcze decyzji, czy chce go dać Ukrainie.

Czytaj także