18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kolejny kraj rezygnuje

Szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymane. "Trzeba badań"

Emilia Waszczuk
15.03.2021  17:35
Szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymane. "Trzeba badań"
Szczepienia preparatem AstraZeneca wstrzymane. "Trzeba badań" Fot: rafapress/Shutterstock

Ludzie boją się szczepień preparatem AstraZeneca, Europejska Agencja Leków ma podjąć nowe badania by go sprawdzić, a politycy decydują, co dalej. Kolejny kraj wstrzymuje podawanie szczepionki.

Szczepionka AstraZeneca jest niebezpieczna? Media na całym świecie donoszą o Niepożądanych Odczynach Poszczepiennych pojawiających się u osób, które przyjęły preparat. Kolejni pacjenci umierają, a sekcje zwłok potwierdzają jedno - dochodzi u nich do zakrzepów.

Z podawania obywatelom preparatów AstraZeneca zrezygnowało już kilka państw na świecie i w Europie. Mimo to Europejska Agencja Leków nie widzi podstaw do obaw, a polscy politycy twierdzą, że korzyści są większe, niż zagrożenie.

Astra Zeneca - szczepionka zatrzymana

W poniedziałek po południu decyzję o wstrzymaniu szczepień AstraZenecą podjęli Niemcy. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia zastosowało się do zaleceń Instytutu Paula Ehrlicha. Ten postuluje do EMA (Europejskiej Agencji Leków) o dodatkowe badania nad preparatem.

Po nowych doniesieniach o zakrzepicy żył mózgowych w związku ze szczepieniami w Niemczech i Europie, instytut uważa, że konieczne są dalsze badania. Europejska Agencja Leków (EMA) zadecyduje, czy i jak nowe odkrycia wpłyną na zatwierdzenie szczepionki - podaje PAP.

AstraZeneca w Polsce. Co dalej?

Tymczasem w Polsce nie ma nawet mowy o zaprzestaniu lub choćby chwilowym wstrzymaniu szczepień preparatem AstraZeneca. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że odsetek odczynów poszczepiennych wynosi tu niespełna 4 promile, a to znaczy, że ryzyko jest wybitnie niskie.

Oceniamy, razem z Europejską Agencją Leków (EMA), że korzyści wynikające ze szczepienia, w tym wzrost bezpieczeństwa społecznego, są o wiele większe niż ewentualne ryzyko przyjęcia szczepienia AstrąZenecą

- powiedział minister zdrowia.

Adam Niedzielski przekazał w poniedziałek, że liczba osób zaszczepionych AstraZenecą w Polsce to już 586 tysięcy. Nie zdradził, ilu Polaków zgłosiło działania niepożądane. Na świecie preparatem zaszczepiono dotąd prawie 5 milionów osób, z czego do zdarzeń zakrzepowo-zatorowych doszło u 30.

Czytaj także
Przeczytaj więcej