18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Awaria w Niemczech

Wyciek w elektrowni jądrowej. Ryzyko skażenia?

Wojciech Kozicki
20.09.2022  08:57
Elektrownia atomowa Isar II w Niemczech. Awaria i wyciek w elektrowni jądrowej
Elektrownia atomowa Isar II w Niemczech. Awaria i wyciek w elektrowni jądrowej Fot: CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Niemcy. Potwierdzono, że nastąpił wyciek w elektrowni jądrowej. Polskie służby wydały już komunikat i wyjaśniają, czy Polsce grozi zagrożenie radiologiczne i skażenie.

Niepokojące wiadomości z Niemiec. Potwierdzono doniesienia o wycieku w niemieckiej elektrowni jądrowej Isar II. Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, że w Polsce nie wystąpiło zagrożenie radiologiczne i nie ma ryzyka skażenia. Na Twitterze poinformowano, że „sytuacja w Polsce jest w normie”. Niemiecki dozór jądrowy PAA również informuje, że nie doszło do skażenia, chociaż operator informuje o „konieczności napraw w elektrowni”.

Wyciek w elektrowni jądrowej w Niemczech

Niemiecka elektrownia jądrowa Isar II znajduje się w Bawarii. To jedna z trzech wciąż działających elektrowni atomowych w Niemczech. Operatorem elektrowni jest spółka PreussenElektra z grupy E.ON.

Prace naprawcze w elektrowni będą wymagały wstrzymania jej pracy na tydzień. Sama elektrownia miała zostać wyłączona do końca 2022 roku, ale przedłużono jej funkcjonowanie ze względu na wojnę w Ukrainie i kryzys energetyczny.

W Polsce nie ma zagrożenia radiologicznego po incydencie w elektrowni jądrowej Isar II w Niemczech. Sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie. Niemiecki dozór jądrowy potwierdził PAA, że incydent ten nie ma wpływu na bezpieczeństwo – podaje na Twitterze Państwowa Agencja Atomistyki.

logo Tu się dzieje