18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

AstraZeneca się tłumaczy

"Nietypowe objawy" po szczepieniu na COVID-19

Wojciech Kozicki
15.03.2021  11:12
Poważne objawy po szczepieniu na COVID-19. Co na to AstraZeneca?
Poważne objawy po szczepieniu na COVID-19. Co na to AstraZeneca? Fot: KAROLINA MISZTAL/REPORTER/East News

Szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca znów budzi kontrowersje. Czy jest bezpieczna? Czy powoduje zgony i powikłania? W Norwegii 3 medyków trafiło do szpitala po zaszczepieniu tym preparatem i jak ujawniają media, mieli „nietypowe objawy”.

Czy szczepionka przeciw koronawirusowi od brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca jest bezpieczna dla zdrowia? Chociaż media ujawniają, że kolejne osoby miały problemy zdrowotne po dawce, a nawet następowały zgony po zaszczepieniu, to oficjalnie nie powiązano tych przypadków ze szczepionką. Tymczasem trzej pracownicy służby zdrowia z Norwegii, po szczepienie preparatem AtraZeneki, są hospitalizowani i mają „nietypowe objawy”.

Poważne objawy po szczepieniu na COVID-19. Co na to AstraZeneca?

Jak podaje Reuters, zaszczepieni medycy mają takie dolegliwości jak m.in. krwawienie, zakrzepy i niski poziom płytek krwi. Lekarz Norweskiej Agencji Leków Sigurd Hortemo, na konferencji zorganizowanej z Norweskim Instytutem Zdrowia Publicznego, oświadczył, że nie ma potwierdzenia, iż te problemy zdrowotne mają powiązania ze szczepionką AstraZeneki.

W wydanym w piątek oświadczeniu firma zadeklarowała, że w okresie od kwietnia do czerwca zamierza przekazać UE 70 mln dawek (według wcześniejszych ustaleń miało ich być 180 mln) – podaje Polsat News.

Czy szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca jest bezpieczna? Norwegia, Islandia, Dania, Austria, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Włochy, wstrzymały szczepienie preparatem AstraZeneki ze względu na pojedyncze przypadki wystąpienia zakrzepów krwi u zaszczepionych. Tymczasem AstraZeneca w oficjalnym oświadczeniu twierdzi, że nie znalazła dowodów na to, że opracowana przez nią szczepionka przeciw Covid-19 zwiększa ryzyko występowania zakrzepów krwi u osób zaszczepionych.

Dogłębna analiza (tych danych) nie wykazała, że istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia zatorowości płucnej, zakrzepicy żył głębokich czy trombocytopenii niezależnie od grupy wiekowej, płci, partii podanej szczepionki czy kraju – oświadczyła AstraZeneca.

Czytaj także
Przeczytaj więcej