18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zagrożenie!

Niebezpieczny wirus dotarł do Europy. Zaraza atakuje dzieci

21.07.2021  10:02
Norowirus dotarł do Wielkiej Brytanii
Norowirus dotarł do Wielkiej Brytanii Fot: Jakub Krechowicz/Shutterstock

Agencja Public Health England informuje, że Wielka Brytania zmaga się z kolejnym zagrożeniem. W ostatnim czasie na terenie kraju odnotowano niepokojący wzrost zakażeń norowirusem. Zaraza atakuje głównie dzieci.

Według danych opublikowanych przez agencję Public Health England, od końca maja odnotowano 150 przypadków zakażeń norowirusem na terenie Wielkiej Brytanii. Wskaźniki infekcji są największe od pięciu lat. Wirus najczęściej atakuje w placówkach edukacyjnych m.in. żłobkach, przedszkolach i szkołach podstawowych.

Norowirus atakuje Wielką Brytanię

Do objawów norowirusa zalicza się wysoką gorączkę, biegunkę, nudności, wymioty, a także bóle głowy i całego ciała. Jak informuje brytyjska służba zdrowia, objawy pojawiają się dość szybko, zwykle w ciągu 1-2 dni od chwili zakażenia. Przykre dolegliwości zwykle ustępują po dwóch dniach.

W przypadku zakażenia należy pić dużo napojów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Do jadłospisu warto też dodać proszki nawadniające. Istotne jest także częste pranie odzieży i pościeli, które zapobiegnie dalszemu rozsiewaniu zarazków.

Wirusem można zarazić się poprzez dotykanie skażonych powierzchni, spożywanie skażonej żywności lub kontakt z osobą zarażoną. Zdaniem medyków za wzrost liczby zakażeń odpowiada długotrwały lockdown, który miał wpływ na spadek odporności u najmłodszych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej