18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polska podjęła decyzję

Seria zgonów po szczepieniu. Kolejne kraje wstrzymują szczepionkę

Wojciech Kozicki
16.03.2021  07:54
Zgony i powikłania po szczepieniu. Szczepionka AstraZeneca bezpieczna?
Zgony i powikłania po szczepieniu. Szczepionka AstraZeneca bezpieczna? Fot: Donatella Giagnori/EIDON/East News

Czy szczepionka na COVID-19 od firmy AstraZeneca jest tak bezpieczna jak zapewniają producent i WHO? Zapadają o wstrzymaniu użycia preparatu w kolejnych krajach, ponieważ po szczepieniu następują zgony i są powikłania oraz odczyny niepożądane. Właśnie poinformowano, że śmierć poniosła kolejna kobieta w Norwegii.

Firma AstraZeneca twierdzi, że jej szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna, a WHO uważa preparat za „świetny” i przypomina, że na świecie żadna śmierć po szczepieniu nie została z nim oficjalnie powiązana. Tymczasem doniesienia o zakrzepach krwi u zaszczepionych osób płyną z kolejnych krajów. Użycie szczepionki AstraZeneki wstrzymały już m.in. Irlandia, Norwegia, Islandia, Dania, Austria, Niemcy, Cypr, Portugalia, Słowenia, Estonia, Litwa, Łotwa, Luksemburg i Włochy. Właśnie ujawniono, że kilka dni po szczepieniu zmarła kobieta w Norwegii.

Zgony i powikłania po szczepieniu. Szczepionka AstraZeneca bezpieczna?

Jak podaje RadioZET, Norweżka w wieku poniżej 50-lat zmarła niedługo po przyjęciu szczepionki. Wystąpił u niej ciężki przypadek zakrzepów krwi. To już kolejny taki zgon w ostatnich dniach. 12 marca norweskie władze poinformowały o nagłym zgonie w wyniku wylewu krwi do mózgu młodej kobiety, która pracowała w służbie zdrowia. Również była zaszczepiona. W szpitalu przebywa też kilku pracowników personelu medycznego, którzy mają „nietypowe objawy” związane z zakrzepami po szczepieniu preparatem AstraZeneki. Instytut Zdrowia Publicznego, inspirując się decyzją władz Danii (z powodu takich samych objawów zmarła 60-latka), wstrzymał szczepienia kontrowersyjną szczepionką.

Wszyscy pacjenci, którzy trafili z objawami zakrzepów, byli wcześniej zdrowi i mieli podobny przebieg wystąpienia objawów. Zdiagnozowano u nich niski poziom płytek krwi, występowanie krwawień i skrzepów krwi. Na skórze widoczne były sińce. "Nie widzieliśmy wcześniej czegoś podobnego w przypadku innych szczepionek" - podaje Radio ZET.

Szczepionka od AstraZeneki w Polsce. Decyzja Ministerstwa Zdrowia

Chociaż kolejne kraje wstrzymują szczepienia AstraZeneką, to Polska ani myśli zatrzymać programu szczepień. Minister zdrowia Adam Niedzielski podał, że na ponad pół mln osób zaszczepionych szczepionką od AstraZeneca jest jedynie 0,36 proc. NOP-ów (niepożądane odczyny poszczepienne). Co więcej, w kwietniu planujemy ponad 1 mln szczepień AstraZenecą.

WHO zaleca dalsze szczepienie wspomnianą szczepionką. Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków radzi, by szczepionkę AstraZeneki podawać bez względu na dochodzenie w sprawie przypadków zakrzepowo-zatorowych. Podkreśl;a, że “korzyści wynikające z podania szczepionki nadal przewyższają ryzyko”. 

Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dowodów, że incydenty zostały spowodowane przez szczepionkę. Ważne jest, by kampanie szczepień były kontynuowane, tak byśmy mogli ratować życie i powstrzymać ciężką chorobę powodowaną przez wirusa – ogłosił rzecznik WHO Christian Lindmeier. (RMF FM)

Czytaj także
Przeczytaj więcej