18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest blisko

Nowa mutacja koronawirusa. Czesi potwierdzają najgorsze

29.03.2021  20:51
Nowa, czeska mutacja koronawirusa
Nowa, czeska mutacja koronawirusa Fot: Jakub Kaminski/East News

Koronawirus znowu zmutował! Czechy są przerażone, bowiem to właśnie w granicach naszego południowego sąsiada wykryto nowy wariant Sars-CoV-2. Kiedy pandemia Covid-19 da nam w końcu odetchnąć? 

Koronawirus od wielu miesięcy jest tematem numer jeden w Polsce i na świecie. Niestety, pandemia ma się świetnie i nic nie wskazuje na to, żeby patogen miał nam w końcu odpuścić. Póki co, w Polsce szaleje mutacja brytyjska, ale to nie koniec rozwoju wirusa.

Czechy: Koronawirus znowu zmutował

W Laboratorium Elisabeth w Czechach potwierdzono wykrycie kolejnego, nieznanego dotychczas naukowcom wariantu Covid-19. Naukowcy, wiedząc, jak bardzo ludzie czekają na najnowsze informacje, wygłosili już oświadczenie w tej sprawie. Póki co, na świecie znane były mutacje: brytyjska, brazylijska, afrykańska oraz ich wszelkie wariacje. Mutacja brytyjska jest zdecydowanie najbardziej zaraźliwa. Jaka będzie mutacja czeska?

Dzięki sekwencjonowaniu próbek pobranych od zakażonych SARS-CoV-2, nasze laboratorium odkryło nieopisaną dotychczas mutację białka kolca wirusa

- napisali przedstawiciele czeskiego instytutu badawczego na Twitterze.

Zgodnie z oświadczeniem czeskich naukowców, najnowsza mutacja nie jest groźniejsza, ani nie wywołuje szybszego zakażenia innych osób. Jak do tej pory pandemia w Czechach również rozwijała się w sposób dość przerażających. W kraju tym wszystkich przypadków było 1,5 miliona, zmarło ponad 26 tysięcy osób. Tymczasem w Polsce wykryto już w sumie 2,2 miliona zakażeń, a zmarło 51 tysięcy osób. Jednak pamiętać należy, że liczba ludności w Czechach wynosi 10,71 miliona, a w Polsce około 38 milionów.

Miejmy nadzieję, że szczepionki, które powoli otrzymuje cała populacja - poradzą sobie ze wszelkimi odmianami i mutacjami koronawirusa. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej