18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Trzeba uważać

Nowe skutki uboczne po Modernie i Pfizerze. Agencja ostrzega

24.06.2021  17:01
Moderna i Pfizer mają nowe skutki uboczne
Moderna i Pfizer mają nowe skutki uboczne Fot: MBLifestyle/Shutterstock

Amerykańska agencja Food and Drug Administration podjęła decyzję o dodaniu informacji na temat nowego skutku ubocznego przy preparatach Pfizera i Moderny. Szczepionki te mogą wywoływać zapalenie mięśnia sercowego. Agencja podkreśla, że przypadki te są niezwykle rzadkie.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom przyjrzało się doniesieniom o nowych skutkach ubocznych szczepionki Pfizera i Moderny. Według spływających z kraju doniesień w ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba młodych mężczyzn i młodzieży zmagających się z zapaleniem mięśnia sercowego. Po przeanalizowaniu danych agencja przyznała, że przypadki te są prawdopodobnie powiązane z przyjęciem szczepionki.

Skutki uboczne po szczepieniu

Centrum Kontroli podkreśla, że większość pacjentów wychodzi ze stanu zapalnego bez większych problemów, a ich stan zdrowia jest dobry. Skutki uboczne atakujące serce są ekstremalnie rzadkie, dlatego nie należy rezygnować z przyjmowania preparatu przeciw COVID-19.

Namawiamy stanowczo każdego powyżej 12. roku życia, kto kwalifikuje się do otrzymania szczepionki w ramach zatwierdzenia w sytuacji wyjątkowej, by przystąpił do szczepienia - apeluje amerykański Departament Zdrowia.

Lekarze i placówki medyczne otrzymały od CDC wytyczne, dzięki którym rozpoznanie objawów mięśnia sercowego będzie znacznie sprawniejsze. Dodatkowo informacje te potwierdziła i rozpowszechniła agencja Food and Drug Administration.

Tempo szczepień w USA spada mimo prowadzenia licznych działań promocyjnych. W porównaniu do kwietniowego szczytu kolejki są krótsze o 85 procent. Dane wskazują na to, że zapowiadany przez Joe Bidena plan zaszczepienia 70 proc. dorosłych przed 4 lipca nie zostanie zrealizowany.