18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jakie będą konsekwencje?

Ruszyły nielegalne szczepienia przeciwko COVID-19

Bartłomiej Ciepielewski
28.12.2020  19:01
Nielegalna dystrybucja szczepionek trwa
Nielegalna dystrybucja szczepionek trwa Fot: Piotr Molecki/East News

Amerykański plan dystrybucji szczepionek okazał się klapą. Preparat szybko trafił w ręce klinik, które oferują szczepienia chętnym mieszkańcom, pomijając podstawowe wytyczne. Pierwsze dochodzenie wszczęto na terenie hrabstwa NYC oraz Orange.

Mieszkańcy Nowego Jorku pierwsze szczepionki otrzymali już 14 grudnia. Preparat w pierwszej kolejności miał trafić do pracowników służby zdrowia, personelu domów opieki oraz służb mundurowych. Jak się okazuje, rządowe wytyczne są regularnie łamane.

Nikt nie jest w stanie wyjaśnić, jak sieć ParCare zdobyła ponad 3.5 tysiąca szczepionek. Prezes firmy pochwalił się swoim osiągnięciem na Twitterze. Jego kliniki na Manhattanie, Brooklynie oraz w hrabstwach Organge i Monroe masowo szczepią chętnych pacjentów. Aby otrzymać preparat, wystarczy być seniorem, posiadać ubezpieczenie lub być pracownikiem medycznym.

Nielegalne szczepienia przeciwko COVID-19 w Nowym Jorku

Komisarz zdrowia Howard Zucker ogłosił wszczęcie śledztwa przeciwko firmie, która najprawdopodobniej w sposób nielegalny uzyskała szczepionkę przeciwko COVID-19. Przedsiębiorstwo oskarżane jest również o pominięcie wyznaczonej przez władze kolejności szczepień.

Traktujemy to bardzo poważnie i DOH będzie pomagać policji stanowej w dochodzeniu karnym w tej sprawie. Każdy, kto świadomie brał udział w tym procederze, zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w najszerszym możliwym zakresie przewidzianym przez prawo - zadeklarował komisarz.

Najnowsze dane informują, że zaszczepiono już prawie 100 tysięcy mieszkańców Nowego Jorku. Zdaniem ekspertów jest to dopiero światełko w tunelu, a powrót do normalności w najbliższym czasie nie nastąpi.

Przeczytaj więcej
Komentarze